Avatar billede j-s-o Nybegynder
09. juli 2005 - 22:02 Der er 8 kommentarer

Windows Media Player eller Winamp?

Hey...

Jeg vil gerne vide lidt om hver enkelt program, altså hvilket der er bedst ar bruge. Jeg har før hørt nogle dårlige rygter om winamp, men har aldrig selv oplevet noget skidt med programmet...

Så hvad skal jeg vælgle, Media Player eller Winamp?

Det ser ud til at Media Player bruger mere CPU hukommelse end Winamp

Nogle få facts vil være velkommen...
Avatar billede egr_sli Nybegynder
09. juli 2005 - 22:22 #1
jeg kan godt lide winamp pga. man kan høre internetradio med kanaler med ALLE genrer...
fx. dance/house, house, Elcetric/techno, og hvis man ikke kan lide techno så er der 70 rock 60 rock, simpelthen ALT... det kan jeg godt lide ;D
ellers tror jeg bare det er hip som hap hvad man vælger...
det komemr nok snarere an på om man kan lide winamps design, eller brugervenligheden (knapperne kan være lidt for små på winamp, især når man har 1600 dpi mus)
men jeg ville vælge winamp, osse pga. jeg er blevet lidt træt at "windows designet"
Avatar billede Slater Ekspert
09. juli 2005 - 23:00 #2
Jeg ville personligt aldrig bruge Windows Media Player til noget, da jeg synes den er grim, popsmart og fylder ALT for meget i RAM'en. Men den er udmærket, hvis man er ligeglad med det, og kan lide interfacet.

WinAmps video afspiller kan jeg til gengæld heller ikke lide. Jeg bruger selv Media Player Classic eller VideoLAN til video, og WinAmp til musik alene. Til gengæld har jeg så lavet en minimal WinAmp install, som ikke har videokapacitet, library og andre plugins, så den fylder næsten intet i RAM'en, og jeg kan køre den mens jeg spiller f.eks.

Men alt i alt er det en smagssag.
Avatar billede trekkies Juniormester
09. juli 2005 - 23:55 #3
Jeg bruger også Winamp, både til at høre musik(fra cder) men og fra radio.
Men også fordi at jeg kan skifte skins, og lave min egne knapper, til at spole i musik eller tage den næste i listen.
Men også fordi at WMP kan næsten ikke spille noget, uden at den kommer med en fejl(mangler codec), men skiftet jeg til Winamp, spiller det bare der ud af :)

Jeg har aldrig oplevet noget dårligt med Winamp, og der kommer flere opdateringer til Winamp end til WMP, da jeg synes at WMP kun får 1-5 stk. om året.

Alle som jeg kender har aldrig haft nogle dårlige oplevelser med Winamp :)

Den eneste plus ved WMP er at den er installeret med Windows :)
Avatar billede leif Seniormester
10. juli 2005 - 00:10 #4
Til dit spørgsmål, mener jeg det er en smagssag hvad man køre med ! Idag kan WMP de ting som en OK afspiller skal bruge. Jeg bruger selv personligt Winamp og det har jeg gjort lige siden jeg lærte den at kende for år tilbage.

Jeg synes til tider at Winamp kan komme til at tage en del ressourcer.

Men overordnet tilfreds med begge produkter.

Winamp havde en version 3 ude som efter min mening var en fejludgivelse ligesom Windows ME var.
Avatar billede Slater Ekspert
10. juli 2005 - 12:29 #5
WinAmp 3 var én stor fejl ja. Det var et forsøg på at blive som Windows Media Player. Og den er der ligesom allerede. Folk der bruger WinAmp, vil generelt have et lightweight alternativ, uden for meget popsmart ligegyldighed.

Jeg bruger selv WinAmp 5 nu, men som sagt installeret uden moderne skins, library og videoplayer, så den fylder meget lidt RAM.
Avatar billede j-s-o Nybegynder
10. juli 2005 - 20:21 #6
Okay... I skal have tak for jeres kommentarer...

Jeg vil dele pointene mellem viperine og trekkies, så hvis I ville være så venlig at lægge et svar, ville det være dejligt
Avatar billede trekkies Juniormester
10. juli 2005 - 20:30 #7
Jeg springer over i dag :)

Hav en god sommerferie :>
Avatar billede j-s-o Nybegynder
06. januar 2006 - 12:58 #8
Svar fra Viperine?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester