13. juli 2005 - 11:25Der er
22 kommentarer og 1 løsning
Når jeg trykker på "Enter", submitter den ikke min form?
Hej Gutter,
Jeg har lige et problem med en submit.form jeg gerne vil have løst.
Når jeg trykker på enter i min textbox, submitter den ikke min form, hvorimod når jeg bruger min submit knap er der ingen problemer. Jeg har prøvet med følgende:
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.
Det jeg vil med onfocus er at sætte focus på knappen submit, kan man ikke det? så at når man trykker på "Enter" vælger den, den submit jeg har focus på og ikke en anden!
Det plejer (i al fald i mine forms) at være sådan at hvis man på en login side fx taster brugernavn og kode, så submitter den ved tryk på enter. Altså at man ikke behøves at rette musen på submit knappen Er jeg bare heldig at mine forms altid virker sådna?
tjo den ser jo god nok ud... underligt Nå men du kan vel løse det ved at lave dit javascript lidt om .. om ikke andet :o) prøv rette -- onkeypress="if (event.keyCode == 13) { return true;}" -- til -- onkeypress="if (event.keyCode == 13) {this.form.submit();}"
har prøvet tihs.form.submit(); sry.. ingen result og heller ikke ved onkeydown/up?
Det er noget mystic noget. Men jeg har jo også en form() længere nede på siden! kan det være, at når man trykker enter den kun reagere på den sidst form() i koden?
hmm det er muligt, men så burde du jo se at den submittede den form i stedet? Det er også muligt at evet.keyCode kun er IE...jeg er ikke så meget haj til javascript. Men ved dog at this.form.submit _vil_ referere til den aktuelle form!
Et frisk gæt: Du har i den anden form en submitknap med navnet 'submit'. Samtidig får du en JavaScript-fejl, du ikke fortæller om ... for du har da vel sat din browser til at melde alle JS-fejl(?) :)
Nej jeg får ingen JS-fejl... Og jeg tror ikke det er java der fucker det op. Tror simpelthen at det er php, som ikke kan håntere at jeg har 2 forms på siden!!
Synes godt om
Slettet bruger
26. juli 2005 - 08:59#20
Det kan aldrig være php der er problemet.. php har intet med dit html-problem at gøre!
Synes godt om
Slettet bruger
26. juli 2005 - 08:59#21
Derimod må jeg indrømme, at jeg tror olebole har fat i noget rigtigt - jeg har i hvert fald haft samme problem, og løst det vha oleboles forslag.
hmm... det er bare mystisk, at jeg benytter sammen JS-script på en anden side og der har jeg ingen problemer, men lige nøjagtigt på denne side har jeg problemet! Det er frustrerende? Tror jeg dropper spørgsmålet her og flytter det til javascript, som tidligere foreslået...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.