Avatar billede tast Nybegynder
17. juli 2005 - 00:33 Der er 7 kommentarer

Flash & HTML full screen

Jeg har fundet en kode som jeg syntes virker optimalt.(http://eksperten.dk/spm/402376),(scriptet stammer oprindeligt fra:http://www.actionscripts.org/tutorials/intermediate/launch_full_screen/index.shtml)

Problemet er at for at få dette til at virke, skal man først skal lave en html side med en knap. Når man så trykker på den knap, så kommer man til en ny html side som bliver tilpasset til skærmen.

Jeg har brug for at koden ændres lidt så man kommer direkte til vinduet der er tilpasset skærmen UDEN at trykke på en knap!
Så man blot skal taste adressen ind feks www.hoho.dk og så kommer der et vindue som fylder hele skærmen.

Såvidt jeg kan hutle mig frem til, så er det funktionen MakeItSo der på en eller anden måde blot skal starte af sig selv!!!!! men hva´ ved jeg.......

Her er koden,- så giver spørgsmålet måske mere mening.

<script language="JAVASCRIPT">
<!--


function detectVersion()
{
version = parseInt(navigator.appVersion);
return version;
}

function detectOS()
{
if(navigator.userAgent.indexOf('Win') == -1) {
OS = 'Macintosh';
} else {
OS = 'Windows';
}
return OS;
}

function detectBrowser()
{
if(navigator.appName.indexOf('Netscape') == -1) {
browser = 'IE';
} else {
browser = 'Netscape';
}
return browser;
}

function FullScreen(){

var adjWidth;
var adjHeight;

if((detectOS() == 'Macintosh') && (detectBrowser() == 'Netscape')) {
adjWidth = 20;
adjHeight = 35;
}
if((detectOS() == 'Macintosh') && (detectBrowser() == 'IE')) {
adjWidth = 20;
adjHeight = 35;
winOptions = 'fullscreen=yes';
}
if((detectOS() == 'Windows') && (detectBrowser() == 'Netscape')) {
adjWidth = 30;
adjHeight = 30;
}
if(detectVersion() < 4) {
self.location.href = 'oldbrowser.html';
} else {
var winWidth = screen.availWidth - adjWidth;
var winHeight = screen.availHeight - adjHeight;
var winSize = 'width=' + winWidth + ',height=' + winHeight;
var thewindow = window.open('windowversion.html', 'WindowName', winSize);
thewindow.moveTo(0,0);
}
}

function MakeItSo(){
if((detectOS() == 'Windows') && (detectBrowser() == 'IE')) {
window.open('thefullscreen.html','windowname','fullscreen=yes');
} else {
onload=FullScreen();
}
}
// -->



</script>
Avatar billede tast Nybegynder
17. juli 2005 - 10:38 #1
Kan man ikke starte funktionen inde i Flash uden at bruge en knap!

Kan man lave denne kode om, så istedet for at man skal trykke på en knap,
at den ligger i første frame som en actionscript der starter ved frame start istedet for knap tryk!

on (release) (Kan denne komando laves fra knap funktion om til bare at starte ved frame start?){
getURL ("java script:MakeItSo()");
}
Avatar billede schwarz84 Nybegynder
17. juli 2005 - 11:19 #2
Det er ikke noget særligt godt script til at finde ud af hvilke systemer folk bruger. Den skelner kun mellem Mac/Windows og IE/Netscape. Eksempelvis vil Firefox på Linux detekteres som Internet Explorer på Mac.
Den skelner også mellem browsere før version 4 og browsere efter version 4 (tidsmæssigt er Internet Explorer 4 udkommet i år 1997, mens Firefox version 4 ikke er udkommet endnu).
Alt i alt et meget lidt egnet script til formålet. Det vil i virkeligheden kun ramme korrekt ved Intenet Explorer 6 på Windows (Mac-brugere bruger hverken Intenet Explorer eller Netscape eftersom Netscape er noget ud af billedet og Internet Explorer 6 aldrig kom til Mac), og så kan det jo være lige meget at forsøge at skelne.
Avatar billede tast Nybegynder
17. juli 2005 - 11:21 #3
Kender du et der er bedre eller noget som ligner?
Avatar billede tast Nybegynder
17. juli 2005 - 11:28 #4
For mig er det vigtigste at den åbner min fil og får den til at fylde så meget som muligt på skærmen.

Jeg har fundet en anden kode, den er næsten perfekt, men min swf fil bliver ikke midterplaceret og scaleret op til at fylde max!

Hvis der er et råd til denne kode, så ville det være fint!

open("http://www.hoho.dk/","WO","location=0,toolbar=0,directories=0,status=0,menubar=0,resizable=0,scrollbars=0,Fullscreen=yes");


</script>
Avatar billede tast Nybegynder
17. juli 2005 - 11:34 #5
Der manglede liiiige lidt af teksten!!!!

open("http://www.hoho.dk/","WO","location=0,toolbar=0,directories=0,status=0,menubar=0,resizable=0,scrollbars=0,Fullscreen=yes");
Avatar billede mobius6 Juniormester
17. juli 2005 - 15:28 #6
den har hjælper dig ihvertfald halvejs ;-)
http://www.eksperten.dk/spm/632729
Avatar billede mobius6 Juniormester
07. august 2005 - 18:49 #7
wåtz new?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester