med dette script får man en mail der ser sådan ud: Message-Id: <20050723223102.D66F32F5083@ws2.surf-town.net> Date: Sun, 24 Jul 2005 00:31:02 +0200 (CEST) X-Spam-Checker-Version: SpamAssassin 3.0.3 (2005-04-27) on localhost X-Spam-Status: No, score=2.4 required=5.0 tests=HTML_20_30,HTML_MESSAGE, HTML_MIME_NO_HTML_TAG,MIME_HTML_ONLY autolearn=disabled version=3.0.3 X-Spam-Level: ** Hej $navn
En masse html koder <b>fed</b> heh
Jeg ville gerne vide hvordan jeg får det øverste væk da det er meget grimt...
hmmm den gør det værre... så virker html heller ikke
Synes godt om
Slettet bruger
24. juli 2005 - 23:00#3
Jeg har lige opdaget, at jeg sidder inde med et problem præcis magen til.. Hvis jeg sender html-mails til min @gmail.com adresse får jeg en linie magen til din i toppen af min e-mail, mens jeg på min almindelige @domæne.dk mail virker ubeklageligt.
Det der med Message-Id ... - er det noget der kommer frem i teksten af e-mailen eller ligger det blot i headeren? For du kan nemlig ikke undgå at det lægger sig i headeren, eftersom det er den modtagende og sendende mailserver der lægger de værdier ind i headeren.
Hmm... Så må vi gå ud fra, at den fremgår som en del af emailkroppen. Har du prøvet at indkludere et helt html-dokument? Dvs., istedet for blot at have nogle enkelte HTML-tags, så har du det hele?
Prøv: $message = "<html><head><title>HTML test mail</title></head>"; $message .= "<body>Hej $navn<br /><br />En masse html koder <b>fed</b> heh</body></html>";
Endnu et punkt; alle headers i mail-funktionen skal adskilles af \r\n og ikke blot \n. Hvis du benytter det stykke kode som wicez skrev, mangler du blot at erstatte den '\n'der adskiller 'charset=iso-8859-1' og 'Content-Transfer' med en \r\n. Du kunne evt. også prøve at fjerne Content-Transfer-Encoding-headeren (ikke hele linien), da den ikke er nødvendig for at sende html, men filer.
Hvis jeg går helt ned i dybden og er helt pernitten, så skal T'et i Content-Type ikke være med stort. Hvis dette er tilfældet, siger jeg bare forbandet case-sensitive...
Jeg har fundet ud af at det ikke er koderne der er noget galt med, men min udbyder. Den tekst som bliver indsat er fra deres mail server og spam server.... SÅ der er ingen mulighed for at fjerne det... Ikke særlig fedt lavet Surftown!!!!!
Synes godt om
Slettet bruger
31. juli 2005 - 12:02#18
Okay. Jeg har selv haft samme problem, og løste det vha ovenstående - ville bare lige informere dig ;o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.