InDesign - nybegynderspørgsmål
Hey!Jeg har forskellige pdf'er som skal samles til tryk sammen med et logo og lidt tekst.
Det skaber spørgsmål for en nybegynder...
1: Jeg troede egentlig at jeg havde gjort det fint, men fik så besked fra trykkeriet om at det ikke er i CMYK og 300 DPI.
Nu har jeg efterhånden tilbragt en del tid i hjælpefunktionen, men uden held... Hvordan indstiller jeg dokumentet til CMYK-farver og 300 DPI?
2: Hvordan tjekker jeg de pdf'er jeg har modtaget for dpi og CMYK?
3: Jeg har desuden skrevet noget tekst og valgt at det skal være 8 pkt., men det ser godt nok ud som om det er noget større... Jeg har konverteret til pdf og der ser teksten rimelig stor ud?
4: Jeg skal selv sammensætte toppen ud fra billedmateriale på en hjemmeside. Jeg har lige set i et andet spørgsmål at det SKAL være jpg og ikke gif når det er til tryk. Er der andre krav?
5:Kan jeg ikke bare indsætte pdf'er ved bare at trække dem ind i dokumentet fra den mappe hvor de ligger?
Ja jeg ved godt at jeg KAN, men er det et problem? Jeg kan se at man egentlig skal oprette et arkiv og sætte dem ind derfra, men gør det nogen forskel?
:o) Rie