Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 12:30 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Højere bithastighed?

Jeg er ved at lave et dvd-rip af en af mine film, men er ikke i stand til at ændre bithastigheden, men kun dimensionerne. Er der nogen der kender et program hvor man kan ændre bithastigheden inden man sætter codec på?
Jeg bruger vidomi nu.

Takker

Graverholt
Avatar billede screem_brille Novice
04. august 2005 - 12:39 #1
Bit hastighed ?? bit har ikke noget med hastighed at gøre, men med opløsning (i den her sammenhæng)
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 12:46 #2
Kan du uddybe det lidt?
Når jeg markere et dvd-rip står der følgende i bunden om klippet:

Type: Videoklip Varighed: 45.00 Bithastighed: 128 kbps Dimensioner 720 x 416
Avatar billede screem_brille Novice
04. august 2005 - 12:52 #3
ok på den måde, med det menes der hvor mange data der bruges hvert sekund på lyden (normalt i MP3 format) du vil under settings normalt selv kunne bestemme om den skal være 128Kb, 256Kb, 384Kb, eller variabel bitrate (det er muligvis under egenskaber for dit lyd codec du skal indstille det)
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 13:01 #4
Det vil altså sige at det ikke har noget som helst med billedkvaliteten at gøre, så lader jeg det ligge. Tak for hjælpen, smid et svar.
Avatar billede screem_brille Novice
04. august 2005 - 13:11 #5
Nej det beskriver lyden ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester