11. april 2001 - 13:53Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Dato
Hey... Jeg smider dagens dato i databasen via et Dato = #\" & Now() & \"#\"
- kan man på en eller måde angive at formatet skal være mm/dd i stedet - da den nu skriver fx \"11-04-2001 07:46:14\". Og det er kun 11-04 jeg har brug for?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvis du gør ovenstående, og attributten i din database er af typen datetime eller lignende, skal du måske konvertere streng-værdien til en date før du smider den i databasen: CDate(strDato)
Det drejer sig om at jeg har lavet et link-system, hvor jeg kan administere indsendte links og tildele et rank-nummer (sådan at de mest relevante står øverst). Linksene skal vises på en anden side - sorteret efter dato og rank. Problemet er, at når jeg endeligt godkender linksene - og de opdateres i databasen sker det med små sekunders forskydning. Sådan at når jeg sorterer efter dato - så kommer linket der er godkendt 11-04-2001 : 14.24.20 til at stå over 11-04-2001 : 14.24.18
Det er det jeg helst vil undgå! Den skal jo bare sortere efter dag (11-04) og ikke minutter og timer og så i øvrigt efter rank!
Jeg tror sgu jeg fik den drejet ved noget database-roden-rundet! Ellers mange tak!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.