Avatar billede Slettet bruger
08. august 2005 - 21:59 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Word dokument konverteret til pdf (Uden nye libs e.l.)

Jeg skal have lavet et script, der kan konverterer et word dokument (gerne også excel e.l.) til et pdf-dokument.

Jeg har naturligvis søgt på diverse søgemaskiner og prøvet diverse klasser, men jeg har ikke kunnet finde noget brugbart.

Installation af librarys eller redigering i serverindstillinger er desværre ikke en mulighed, da hostingen foregår andetsteds.

Tidligere har jeg forsøgt mig med noget PEAR, men det fungerede ikke ordentligt, og krævede ligeledes nogle librarys installeret.
Avatar billede Slettet bruger
08. august 2005 - 22:02 #1
Jeg har også haft kigget lidt på http://www.fpdf.org/, men det er som sagt direkte "oversættelse" af .doc-dokumenter jeg er ude efter.
Avatar billede Slettet bruger
10. august 2005 - 08:45 #2
Jeg vil stadig gerne have svar, men jeg lukker lige først - i skal nok få point hvis i har brugbare svar.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester