Avatar billede guardiantroll Nybegynder
12. august 2005 - 14:55 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Automatisk oprettelse af brugers outlook profil

Hejsa,

Jeg sidder her på et Windows 2000 server miljø med en windows 2000 exchange server. Brugerne her benytter sig af Office 2000 og dermed outlook 2000 som mailprogram.

Vores problem her er, at når en bruger logger sig på en ny maskine, så skal man opsætte en profil lokalt til brugeren i outlook. dette skal så gøres hver eneste gang brugeren logger sig på en anden maskine vedkommende ikke har været logget på før.

Mit spørgsmål går ud på at høre om mulighederne eller fremgangsmåden for at brugerne IKKE skal have oprettet en ny profil hver eneste gang.

Den ønskede funktion er, at når brugerne logger sig på maskinen kan de allerede DER benytte sig af outlook UDEN at skulle få konfigureret en profil. Altså... logge sig på netværket og starte outlook og VUPTi, så kører mailsystemet uden videre konfigurationer.

det skal lige siges, at ønsket om at køre med roaming profiles ønskes IKKE.
Avatar billede karser Nybegynder
12. august 2005 - 15:10 #1
Det kan klares med MSI Scripting...

Office skal blot tildeles gennem en Group Policy, og dertil skal der laves en MST fil...

MST filer laves med Office 2000 Resource Kit toolet Office Custom Installation Wizard, der som navnet antyder, er en Wizard til at bygge "Custom" installations indstillinger til Office.

Denne MST fil der dannes, kan tilknyttes en administrativ MSI share på din server... Dermed installeres OG CONFIGURERES alle dine Office programmer, allerede inden brugeren logger på!

;o)
Avatar billede karser Nybegynder
12. august 2005 - 15:11 #2
...MS har en fin Deployment Guide til at hjælpe dig på vej...

Se mere her:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;284273
Avatar billede guardiantroll Nybegynder
12. august 2005 - 15:14 #3
Takker karser,
Jeg prøver at se hvordan det virker. Hører du ikke fra mig så set lige en post. Så får jeg en mail. mere i tilfælde af at jeg glemmer det.
Avatar billede karser Nybegynder
12. august 2005 - 15:18 #4
Det er bare iorden!

>> Husk at du skal tildele Office til Computere, frem for Brugere... På den måde, slipper du for at Office skal installeres, hver gang en nt bruger logger på en ny maskine!
Avatar billede guardiantroll Nybegynder
12. august 2005 - 15:45 #5
Hmm.... Nu bliver jeg jo i tvivl....

sådan som installationerne kører, så bliver office lagt på maskinerne som en pakke via et pakke distributions program. Og umiddelbart som jeg læser det i den deployment ting, så er det kun til installl af office. Og det problem er vi jo kommet hen over...

Det der er problemet jo er når en ny bruger starter outlook
Avatar billede karser Nybegynder
12. august 2005 - 15:59 #6
Det er også korrekt, men for at du kan bruge MST (Custom Installation) skal du, så vidt jeg ved af, bruge MSI metoden, gennem GPO (Group Policy)??

Hvis I bruger en andet metode, til at distribuere Office, så skal I enten kunne bruge MST sammen med dette system, eller også skal I finde på en anden måde at gøre det på! Dog er den nævnte løsning, 100% "The Microsoft Way"... Og fungere iøvrigt forrygende!

Ultimativt, skal I til at re-deploy'e jeres Office gennem GPO!
Avatar billede guardiantroll Nybegynder
17. august 2005 - 08:57 #7
Er det ikke muligt blot at opsætte profilerne ved hjælp af en eller anden form for template? Måske en template som bliver lagt ved group policy eller noget?
Avatar billede karser Nybegynder
17. august 2005 - 09:06 #8
...Kun gennem MST! (Så vidt jeg ved...)

Om du så kan bruge MST på jeres dirstributions software, det ved jeg desvæære ikke!

Måske kan det scriptes, men der melder jeg pass!

Jeg er bare 200% sikker på at det ikke ligger i GPO, som en mulighed! ;o)
Avatar billede guardiantroll Nybegynder
21. november 2006 - 11:05 #9
Tjaaa.... Intet her fungere i det miljø vi kører her... desværre
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester