19. august 2005 - 21:20Der er
27 kommentarer og 1 løsning
Beskyttelse af sourcekode på offentlig server
Hej eksperter
Jeg har udviklet et webbaseret ordresystem til en kunde, problemet er blot at webserver, PHP og kode skal være installeret på kundens maskine for at opretholde stabilitet og hastighed.
Hvordan sikre jeg mig mod at de bare kan redigere i koden, videresælge den eller lign.
Kan man kryptere koden således at webserveren/phpserveren kan dekryptere koden men så den ikke kan læses i notepad?
Håber i er nogle der har erfaring med dette eller bare gode råd til hvordan det kan gøres.
Man skal jo nok have installeret de samme extensions/libs. Men zend skulle jo gerne vide hvad de gør. Der sku' vist være noget freeware - det er så spørgsmålet om de ved hvad de gør, om besparelsen i pris kan opveje evt. bøvl. Jeg har ingen personlig erfaring med disse ting.
nielle -> Har jeg forstået det rigtigt at obfuscate betyder noget med at php koden forkortes med variabelnavne, mellemrum og sådan så den ikke er let at læse bagefter men egentlig stadig er den samme?
Så er jeg nok mere til Zend, da det andet jo egentlig kun gør det lidt mere besværligt som du også selv skriver. Men mon ikke der også findes programmer der kan køre det mere eller mindre den anden vej, så koden bliver "pæn" igen.
Nærlæser lige lidt om Zend, det lyder supter smart. Giver det mon også en øget performence når koden er preoversat ?
"Since version 2.3.10, Turck MMCache contains a PHP encoder and loader. You can encode PHP scripts using encoder.php in order to distribute them without sources. Encoded files can be run on any site which runs PHP with Turck MMCache 2.3.10 or above."
Nej, du kan normalt ikke reversere en obfuskeret kode med software - så skal den da være rigtig dårlig obfuskeret :) En begavet koder kan retablere koden - men at gøre det med software, kræver vist kunstig intelligens ... det må du tale med kulturministeren om ;D
Man kan heller ikke reversere en obfuskeret Ole - der er slaget også tabt...
Når vi nu er nået så langt, så er der jo så tilbage om virksomheden vil købe et produkt, de ikke har nogen mulighed for at arbejde videre på. De skal stole på at du fortsat vil stå til rådighed, og at du har styr på backup, etc. etc. Jeg ville ikke anbefale en virksomhed at regne med det, hvis det pågældende software har en kritisk betydning for driften.
Minimum er at du får skrevet i kontrakten hvad du gør. Man kunne opbevare kildeteksten hos en advokat, eller sådan noget,
olebole -> ja okay, variabelnavne kan selvfølgelig ikke genskabes men selve strukturen der gør den læselig kan vel nemt fikses med et lidt software.
nielle -> Turck... lyder smart tror det kræver en lidt nærmere nærlæsning. Er det noget du har prøvet eller blot en søgning på vores ven google? Hvis du har prøvt det havde du så problemet med kompileringen? Min erfaring siger mig at det ofte kan drille en del!
Jeg må indrømme at jeg ikke har prøvet det. Udgangspunktet var godt nok Google, men den ledte mig til et site hvor man netop diskuterede alternativer til Zend, og der var der en som snakkede for sin sag.
Erik >> Naturligvis bør køber altid være sikret, den software, han har købt, kan videreudvikles.
hwlarsen >> - og hvordan havde du tænkt dig, det skulle kunne fikses nemt? I øvrigt er jeg i tvivl, om du har forstået begrebet obfuskation :) Hvad mener du med, at man kan gøre strukturen læselig, hvis man ikke kan læse/forstå variabel- og funktionsnavne? Hvordan ville du få noget somhelst læseligt ud af en kode, hvis alle navne er ikke-sigende et/to-bogstavs navne - og funktioner og variabler er blandet ind og ud mellem hindanden? :)
... men sig mig lige. Har din kunde ikke - som en del af kontrakten - betinget sig at få kildekoden udleveret? Det er ellers et meget almindeligt krav.
Så vil jeg så sandelig da håbe, kunden er klog nok til at kræve en kopi af kildekoden lagt hos en advokat - eller finder en anden leverandør. Ellers er han jo totalt på Herrens mark :)
Kunden kan godt bruge sit system uden koden, det er kun en mindre del af systemet der kræver den beskyttede kode. Så det skulle ikke være nødvendigt med advokat eller lign.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.