Avatar billede dj_uncas Nybegynder
23. august 2005 - 13:30 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Loade eksternt billede

Hejsa

Hvordan kan man loade og vise et eksternt billede i en .swf film? Selve URL'en til billedet kommer via en querystring:
minfilm.swf?image=min/folder/billedet.jpg
Avatar billede alexander_j Nybegynder
23. august 2005 - 14:49 #1
Du opretter et movieclip som du giver instancenavnet 'dit_movieclip'

og så sætte du denne her kode ind (bemærk at det kun virker med jpg-billeder og at billerne ikke må være pakket progressivt):

loadMovie("din_sti/dit_billede.jpg",dit_movieclip);
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
23. august 2005 - 15:15 #2
Opretter movieclip? Altså et symbol med typen moveclip? Og instancenavnet er bare "Name" i dialogboksen, der kommer når man opretter et symbol?

Du må hellere også forklare hvad det betyder at pakke jpg-billeder progressivt. Jeg er fuldstændig ny indenfor flash.
Avatar billede alexander_j Nybegynder
23. august 2005 - 15:25 #3
Uha det er helt for bunden kan jeg høre ;-)

Prøv i stedet at ligge følgende kode i det første frame:

this.createEmptyMovieClip("dit_movieclip",1);
loadMovie("din_sti/dit_billede.jpg",this.dit_movieclip);

Det med billedet er muligvis ikke nødvendigt at komme nærmere ind på - det er blot fordi man kan gemme billeder med en progressiv komprimering i sit billedbehandlingsprogram, og den slags billeder kan flash altså ikke loade.
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
23. august 2005 - 21:30 #4
Ok, det virker! Hvis jeg så vil hente URL'en til billedet fra en querystring som eks.
?img=billede.jpg

Hvad er det så jeg gør? Noget i retning af:
loadMovie(_root.img, this.mitmovieclip);
?
Avatar billede alexander_j Nybegynder
23. august 2005 - 22:44 #5
Uha det er et stykke tid siden jeg har leget med querystrings og flash - men som jeg husker det så skal din querystring ind i html-koden der hvor du kalder flash - dvs. noget i retning af:

<object classid="clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,0,0" width="400" height="400" id="where" align="middle">
<param name="allowScriptAccess" value="sameDomain" />
<param name="movie" value="minswf.swf?img=billede.jpg" />
<param name="quality" value="high" />
<param name="bgcolor" value="#ffffff" />
<embed src="minswf.swf?img=billede.jpg" quality="high" bgcolor="#ffffff" width="400" height="400" name="where" align="middle" allowScriptAccess="sameDomain" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" />
</object>

og så tror jeg nok at dit "loadMovie(_root.img, this.mitmovieclip);" virker
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
23. august 2005 - 23:35 #6
tja, det gør det ikke :-( Jeg får bare et blankt dokument.. Ved du evt. hvor man kan læse om brugen af querystrings i flash?
Det er den eneste rigtige mulighed så vidt jeg ser det. Det kan selvfølgelig være du har andre forslag. Mit projekt går ud på at jeg skal skifte baggrundsbilledet i en flash film efter hvilken side man er på. Og da siderne bliver hentet ud fra en querystring i URL'en (m. ASP.NET) synes jeg det var oplagt at sende den videre til flash.
Avatar billede alexander_j Nybegynder
24. august 2005 - 11:01 #7
Har lige tjekket det - og jo det er den korrekte måde at få variabler ind i flash - altså ved at rette i object-koden i html'en.

Så du skulle altså kunne få en variabel ind i din flashfil ved at ændre 'minswffil.swf' til 'minswffil.swf?minvariabel=mitbillede.jpg'.

Og i flashfilmen hedder variablen så blot minvariabel eller _root.minvariabel.

Jeg har ikke forstand på ASP og slet ikke ASP.NET, så der må andre træde til!
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
24. august 2005 - 11:13 #8
Det virker hvis jeg bare bruger minvariabel, men ikke når jeg bruger _root.minvariabel selvom det er sådan jeg har set det alle steder! Mange tak i hvert fald, og her er point :-)
Avatar billede alexander_j Nybegynder
24. august 2005 - 11:28 #9
tak skal du have :-D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester