Avatar billede hpen Nybegynder
23. august 2005 - 16:14 Der er 10 kommentarer

hey! har et BIG PROBLEM

ja som i hørte.. goddag mit navn er michael!
jeg har et problem hva det angår bounds i mit spil... jeg har lavet en bil som ikke rykker sig der køre i en by/kort der rykker sig. for ikke at køre ind i bygninger alle kunne køre på vand. men hvordan for jeg en bounds til at sige at kortet OG boundsne ikke skal rykke sig når bilen rammer bounds movieclippet. vil i være venlig at måske gi mig en template med resultatet hvis i er rigtig goe og ellers forklare mig actions til boundsne på baby sprog så jeg kan forstå det? ps. bilens "instance name" er "bil" og Kortets navn er "kort" og bound movieclippet er "bound" hvor alle usynlige barriere er inde i.

på forhånd tak :-)

HPen
Avatar billede hpen Nybegynder
23. august 2005 - 16:22 #1
Min ven retter mig lige :

Altså... :D michael har måske formuleret det lidt underligt... Vi har en bil der kører rundt i en by... Det ser i hvert fald sådan ud, men i virkeligheden er det baggrunden der rykker sig. Det er ligesom i GTA f.eks. Men nu har vi så det problem at man ikke skal kunne køre dirrekte ud i havnen eller lige igennem en bygning. Hvilket script skal man bruge for at få bilen til at stoppe når den kommer til et bestemt sted ??

P.S. Den skal jo ikke stoppe helt for den skal jo kunne komme tilbage igen... (der skal nærmest laves en barriære som den ikke skal kunne komme igennem)
Avatar billede hpen Nybegynder
23. august 2005 - 18:20 #3
ja jeg ved hvordan man bare laver collistion detction men ik til mit problem med kortet, bilen og collistion detction hvor kortet rykket sig og det er bilen der skal ramme det før kortet OG collistion detction stopper med at rykkke sig :-(
Avatar billede mobius6 Juniormester
23. august 2005 - 20:04 #4
Avatar billede mobius6 Juniormester
23. august 2005 - 20:24 #5
prøv evt at ligge filen op, måske der kommer nogen forbi som kan kigge på det...
Avatar billede hpen Nybegynder
24. august 2005 - 17:37 #6
jo men det der ka jeg os men jeg ka ikke det med når kortet bevæger sig og bilen ramler ind i boundsne og kortet stopper :(
Avatar billede hpen Nybegynder
24. august 2005 - 17:39 #7
hey ku jeg eventuelt få din msn så jeg ku sende dig filen så du helt ka se hvor problemet er?:)
Avatar billede mobius6 Juniormester
24. august 2005 - 18:02 #8
nej men du kan ligge den op...men lad det være sagt med det samme jeg er ikke collision expert ;-) (men det er der mange andre her der er)
Avatar billede hpen Nybegynder
28. august 2005 - 16:19 #9
se jeg ka sende dig filen... det ska lige siges noget af den er lidt rodet... men altså movieclippet der ka stoppe kortet og movieclippet selv, når bilen hittestet movieclippet:-)

http://www.haldpower.dk/images/kortet download.fla
Avatar billede hpen Nybegynder
28. august 2005 - 16:20 #10
PS: tag HELE linket med. ik kun det er blåt
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester