Avatar billede seat12 Nybegynder
24. august 2005 - 12:54 Der er 2 kommentarer

Overførsel af brugerinstilinger og programmer

Er der nogen som har prøvet at konverteret Win2K og WinXP brugere fra novell og ind i et Microsoft AD. Findes der et program som overfører brugerinstilling og programinstillinger fra en profil til en anden, således jeg ikke skal installere programmer og overflyttet skriveborde manuelt.
Avatar billede lap Nybegynder
24. august 2005 - 21:50 #1
Har ikke prøvet det, men der er næppe den store forskel i forhold til at flytte profiler fra et domæne til et andet.

Opgaven er ikke helt simpel, men opgaven er 2 trin (med deltrin):
1) opret ny nøgle i registry hvor ny sid peger på gamle mapper
2) juster rettighederne på profilen, så ny sid har rettighederne

1) find ny sid i nyt domæne - opret nøgle i registry - og peg på gammel profil
2) cacls på mappen
Avatar billede seat12 Nybegynder
25. august 2005 - 07:37 #2
Jeg ved at der findes et program som kan gøre det, men jeg kan ikke huske hvad det hedder og hvad det koster.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester