Avatar billede DonDaase Novice
26. august 2005 - 01:05 Der er 11 kommentarer og
2 løsninger

Ekstern styring af PC

Hey fellow eksperter...

Har lige et hurtigt spørsmål jeg håber nogen kan hjælpe mig med.

Jeg har en bærbar computer som stort set altid står tændt hjemme. Jeg er tit på besøg forskellige steder i landet. Af og til hænder det at jeg får behov for noget på min egen bærbare derhjemme. Derfor kunne jeg godt tænke mig at vide om der findes nogen programmer der kan styre en computer der står et andet sted i landet, ved hjælp af password. Jeg tænker ikke på ftp, jeg tænker på at jeg vil kunne se den eksterne computers skærm der hvor jeg sidder.

ALTSÅ: Kan man sidde i fx. randers og styre sin computer i odense? Kan det gøres ved password så der ikke behøver sidde en person ved computeren i odense og bekræfte? Og kan det gøres således at jeg i randers kan "se skærmen" på den i odense?

Mvh. Jan.
Avatar billede a1a1 Novice
26. august 2005 - 01:09 #1
ja, med Remote Desktop / fjernstyring, det kræver dog at din bærbar er direkte på nettet.
Der er en vejledning her:
http://www.svein.dk/WindowsXP/Tips/Fjernforbindelse_til_skrivebord.asp

;o)
Avatar billede DonDaase Novice
26. august 2005 - 01:18 #2
a1: Hvad mener du med direkte på nettet? Jeg er på 3 Mbit på cybercity over Zyxel router. Er det ok?
Avatar billede kourosh Nybegynder
26. august 2005 - 01:24 #3
Svar fra a1 kraver win xp pro. hvis du ikke har det, anbefaler jeg Symantec PC anywhere som er Norton produkter. Jeg bruger det hver dag og er meget glad for det. Det er også simpelt af brug.
http://www.symantec.com/pcanywhere/
eller andre programmer som:
remote administrator: http://www.famatech.com/
Avatar billede DonDaase Novice
26. august 2005 - 01:25 #4
Ok, hvem skal have pointene?? Jeg har xp pro. Vil du så stadig anbefale Norton?
Avatar billede kourosh Nybegynder
26. august 2005 - 01:37 #5
jeg bruger selv norton, selv om jeg har xp pro i min. men det kan være du skal remote kontrole din pc fra en anden pc som har xp home, så kan du ikke. med norton du er ikke afhænge af os system.
Avatar billede DonDaase Novice
26. august 2005 - 01:38 #6
Ok, i får 100 hver. Cool?
Avatar billede kourosh Nybegynder
26. august 2005 - 01:38 #7
Tak for det
Avatar billede a1a1 Novice
26. august 2005 - 09:13 #8
jamen tak for det...
Avatar billede japping Nybegynder
26. august 2005 - 13:03 #9
Hvorfor give penge for noget man kan få gratis ?
Avatar billede DonDaase Novice
27. august 2005 - 00:56 #10
Japping: Hvad tænker du på?
Avatar billede japping Nybegynder
29. august 2005 - 09:00 #11
Jeg tænker på VNC der er et gratis program udviklet af AT&T (tidligere kollega). Programmet er meget udbredt.

Kender du det eller skal jeg sørge for et link ?
Avatar billede kourosh Nybegynder
29. august 2005 - 13:17 #12
Avatar billede japping Nybegynder
29. august 2005 - 13:53 #13
Ja, det er den jeg tænker på. Den er meget brugt i industrien.

Den vil jeg mene kan klare ovenstående opgave - gratis.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester