Avatar billede nero-wolfe Novice
26. august 2005 - 10:35 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

pioneer 107d vil pludselig ikke brænde 8 speed

Hej jeg har en pioneer dvdbrænder 107d har heletiden kørt godt nok men vil nu kun brænde i 4 speed.
Har prøvet flere forskellige medier er det samme.
hverken dvd decrypter  eller nero vil brænde med 8 speed. får en power calibrations error . Har opdateret drevet med den sidste nye firmware.Er drevet ved at være slidt eller hvad er der galt????
Nero
Avatar billede bufferzone Praktikant
26. august 2005 - 11:08 #1
Det kunne også være de skiver du har købt der ikke er gode nok. For at du kan brænde med 8 * speed skal skiverne kunne magte det.
Avatar billede nero-wolfe Novice
26. august 2005 - 11:25 #2
det er 8 speed skiver og de samme som jeg altid har brugt
Nero
Avatar billede jpvj Nybegynder
26. august 2005 - 11:27 #3
Drevet er halvdefekt?

Test drevet i en anden maskine på en ren windows installation for at isolere problemet.
Avatar billede nero-wolfe Novice
26. august 2005 - 11:32 #4
Hvordan  isolere man problemet ???
hvis jeg nu skal have ny brænder hvad skal man så købe hvad er bedst????
Nero
Avatar billede f1f Nybegynder
26. august 2005 - 20:59 #5
hmmm, ikke for noget...jeg er ny.....men hvordan kan jeg stille spørgsmål??? kan ikke finde funktionen opret spørgsmål
Avatar billede jpvj Nybegynder
27. august 2005 - 09:56 #6
f1f> Under logoet i øverste højre hjørne ser du en blå menu bar, der strækker sig vandret på tværs af skærmbilledet. Menuen indeholder "Forside, Sektioner, Konto, *Opret spørgsmål*, ...". Klik på Opret spørgsmål og følg vejledningen på skærmen.

nero-wolfe> Du isolerer problemet ved at tage dit drev ud og teste det på anden hardware med en anden Windows installation. Hvis problemet følger med, er det en meget stor sandsynlighed for, at det er drevet, der er defekt. Hvis problemet ikke følger med, så kan fejlen ligge i din Windows installation eller brænder program eller (meget usandsynligt) dit motherboard/strømforsyning.

Pioneer laver ret lækre drev. De er ikke så udbredte. Jeg anvender altid LG. Dette skyldes to årsager: 1) Jeg har aldrig haft problemer med dem. 2) Min distributør har dem i sit sortiment. Lite-On er meget udbredte formodentlig pga. en god pris/performance.
Avatar billede cbedb Mester
06. september 2005 - 22:35 #7
Den ene af mine er en Pioneer 107D da jeg sidst købte Verbatim 16 x speed låste den sig fast ved 4 x speed.
Jeg fandt en firmware på http://www.rpc1.com  Da jeg havde installeret den kørte den 8 x speed igen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester