Avatar billede jonasiqbal Nybegynder
29. august 2005 - 12:03 Der er 3 kommentarer

Problemer med FileVault

Jeg har slået FileVault til. Når jeg sletter filer og lukker maskinen ned plejer pladsen at blive frigivet. Dette sker ikke længere. Jeg ved, at jeg har ca. 20 Gb, som ikke er frigivet og det er lidt af et problem, da min disk nu er ved at læbe fuld.

Hvordan får jeg FileVault til at frigive pladsen som den plejede?
Avatar billede sd8220 Seniormester
30. august 2005 - 15:17 #1
Hejsa
Et muligt forslag: Slå FileVault fra, og slå det til igen. når du har startet op igen.
Kender i øvrigt ikke til problemet.
/Seb
Avatar billede jonasiqbal Nybegynder
31. august 2005 - 11:30 #2
tja... Jeg kender heller ikke til problemet, men efter jeg havde lukket maskinen ned 5 gange begyndte den at frigive plads igen... Underligt, men points til dig.
Avatar billede sd8220 Seniormester
01. september 2005 - 16:18 #3
Hejsa
Tak. Det var da godt nok et sært problem; men godt du fik det klaret.
/Seb
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester