10. september 2005 - 22:53Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Fat32/Ntfs
Jeg har lige købt ny bærbar pc med windows XP Home.
Jeg kan se at de to drev som harddisk er delt op i er FAT32. Burde det ikke være NTFS som er et nyere og bedre system som undersøtter størrer disk end FAT32.
Nej, behold det for himlens skyld. Får du af en eller anden årsag brug for at kunne slette filer fra en bootdiskette/CD er Fat32 meget nemmere at arbejde med, og for private brugere er der ingen grund til at anvende NTFS. Grænsen for Fat32 er 2 eller 4 Terabyte, så det er heller ikke noget problem.
Fromsej IKKE enig, NTFS er langt bedre til at styre disken (især fil tabellen), og har flere kopier af denne, så der skal meget til før den vil køre disk check og lignende sjov)
Jeg skal gerne uddybe lidt. De af jer der kender mig, ved at jeg roder mest i sikkerhed, virus og browserhijacking. Her er r.vhullerne i nogle tilfælde så dygtige at vi simpelthen ikke kan fjerne skidtfilerne uden at der bootes på et andet system (DOS bootdiskette/CD), for derigennem at få adgang til uslettelige filer, det er meget svært på et NTFS system, uden man investerer i trediepartsprogrammer der både kan læse og skrive på NTFS diske. Vi havde et håb om at Knoppix(Linux på CD) kunne anvendes, men det lykkedes aldrig at få det til at spille, jeg kan huske at Arne V deltog i det (mener jeg), men det blev droppet igen, desværre.(Ingen kritik Arne, jeg ved du prøvede.*S*) Derfor, og kun derfor mener jeg at den private PC bruger skal bruge Fat32 i stedet for NTFS.
Ha! http://www.eksperten.dk/spm/576252 Sig så ikke jeg ikke kan huske mere.*G* Men du har så meget ret, at du ikke kom med nogle løsningsforslag. >Unskyld til Knagen7100 for spam>
Ja tak.*S* På to betingelser: 1. At der kun bliver brugt legale filer (freeware eller shareware) 2. At der følger en vejledning med på et niveau så en helt og aldeles ikke-kyndig kan finde ud af at bruge den. 3. (kunne ikke dy mig for at putte en mere ind) At vi fortsætter i en anden tråd, vi spammer meget her.*S* Alternativt kan du sende en mail til from09sej (at) webspeed.dk
fromsej, (ironi on) nu synes jeg du skal stoppe, det kan ikke være rigtigt du forventer at få noget for din hjælp, du burde få noget dårlig karma nu du sådan tillader dig at forvente sådan noget! (ironi off) ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.