Avatar billede charliebum Nybegynder
16. september 2005 - 15:01 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Manglende ikoner på proceslinjen

95% af gangene jeg booter XP mangler der ikoner på proceslinjen. Og det er et fedt om jeg i "Egenskaber for proceslinjen" har flueben i "Skjul inaktive ikoner" - for det virker heller ikke. Endvidere hvis jeg går ind i "Tilpas" og kigger på nogle af de "Tidligere elementer" så passer ikoner slet ikke med navnene. F.eks. er der et ikon for daemon-tools med navnet "QuickTime" og et ikon for Norton Antivirus med navnet "Der er nye uåbnede emner." Jeg vil f.eks. gerne se ikonet for "Egenskaber for LAN-forbindelse" i tray/meddelelsesområdet - og der er sat flueben i "Vis ikon på proceslinjen, når forbindelsen er oprettet". Hvad er der af ting man kan gøre?? Jeg vil helst ikke formatere og geninstallere!. På forhånd tak
Avatar billede gratis Nybegynder
16. september 2005 - 16:09 #1
start med at ryde "Tilpas" det gør du sådan her http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;283084 , hvis det ikke klare problemet er der disse fix
"Restore the Task Bar to Default Settings" på linie 99 http://www.kellys-korner-xp.com/xp_tweaks.htm , samme sted linie 117 "Restore Taskbar and Start Menu"
linie 164 "Restore Taskbar to Default Functionality" der er lidt mere hvor taskbaren er inkluderet så tag et kig :)
Avatar billede charliebum Nybegynder
16. september 2005 - 20:09 #2
Jeg har gjort det første fra Microsoft Support, og det virkede til dels, men alle ikonerne i "Tidligere elementer" er der stadig, men nu bare med mappe-ikoner ved dem alle. De fix's fra Kelly's Korner - har det ikke noget med Proceslinjen at gøre (imellem Tray(ved uret) og "Start")
Avatar billede gratis Nybegynder
16. september 2005 - 20:15 #3
"De fix's fra Kelly's Korner - har det ikke noget med Proceslinjen at gøre (imellem Tray(ved uret) og "Start")"

som jeg læser det er det hele proseslininen inklusive ur og startmenu...

efter du havde clearet "tidligere elementer" lukkede du så explorer , eller genstartede maskinen ?
Avatar billede charliebum Nybegynder
16. september 2005 - 21:37 #4
Jeg lukkede åbenbart ikke IE efter Microsoft fix'et hvorfor de ikonerne ikke blev fjernet. Jeg prøvede lige igen - lukkede IE og genstartede og alt er som jeg vil have det. Tusinde tak for hjælpen.
Avatar billede charliebum Nybegynder
16. september 2005 - 21:41 #5
Jeg skal jo give dig nogle point - gratis, men der er kun mit eget navn at vælge imellem. Kan du ikke lige svare eller skrive en kommentar igen for at bringe det iorden!!
Avatar billede gratis Nybegynder
16. september 2005 - 21:45 #6
du er velkommen og herligt du fik det til at virke ;) jeg samler ikke på point,så dem snupper du bare selv :)
Avatar billede charliebum Nybegynder
16. september 2005 - 21:50 #7
Jeg takker og bukker i støvet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester