Avatar billede jaffafo Nybegynder
26. september 2005 - 13:22 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Harddisk slår over i PIO mode hele tiden.

Hej

Jeg har følgende opsætning i min PC:

Primary IDE:
1. 80GB Maxtor
2. 20GB Samsung

Secondary IDE:
1. 160GB Maxtor

Windows ligger installeret på min 80GB Maxtor HD. Det er denne hd der slår over i PIO. For at få den over i DMA igen må jeg gå ind under Device Manager og slette PRIMARY IDE CHANNEL for så at genstarte. Så virker det, men efter et stykke tid slår den over i PIO mode igen, hvilket kan være RET belastende da windows jo ligger på den harddisk hvilket så får min pc at arbejde som en 100mzh pentium.. :/

Hvilke muligheder har jeg? Skal jeg installere windows på en af de andre harddiske eller kan min 80GB "reddes"?
Avatar billede peet49 Nybegynder
26. september 2005 - 13:27 #1
Sæt den til DMA i bios.
Avatar billede gratis Nybegynder
26. september 2005 - 13:28 #2
her er der oplysininger om problemet http://www.michna.com/kb/WxDMA.htm
Avatar billede jaffafo Nybegynder
26. september 2005 - 13:42 #3
Peet49:

jeg kan ikke sætte den til noget i bios.. Der står 2 felter under harddisken. PIO: 4 og DMA 6.. men begge er grå og jeg kan ikke ændre noget.

Gratis:

takker, men det hjælper ikke noget de problemet jo kommer igen og igen :/
Avatar billede peet49 Nybegynder
26. september 2005 - 13:45 #4
Du kører med 80 leders kabler?
Avatar billede jaffafo Nybegynder
26. september 2005 - 13:48 #5
peet49

hvis jeg vidste hvad det var så kunne jeg svare :)
Avatar billede jaffafo Nybegynder
21. oktober 2005 - 00:20 #6
lukker..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB