Gammel harddisk, Måske skyld i problemer ?
Heyjeg har samlet en computer for en ven, for at han kunne komme til at spille world of warcraft. Dette er så ikke lykkedes endnu, da han kan spille i max 5min før hele computeren fryser. Det samme sker i battlefield 2. Men han kan til gengæld spille alle lidt ældre spil uden problemer, som battlefield 1, counterstrike, starcraft og warcraft. han kan sidde og surfe på nettet uden problemer, de opstår kun i de 2 spil.
Så tænkte jeg, kan det være harddisken ? det er det eneste som er beholdt fra hans gamle maskine af, en 22gb harddisk, som sad i en 400mhz, så den er pænt gammel.
Ellers sidder der 1gb ddr 400 ram, radeon 9000 128mb, amd 2800+, dfi 865pe infinty bundkort og 400w strømforsyning i.
Det er ikke varmen der er problemet, ikke ram, og der burde være strøm nok, ved ikke lige hvor jeg tester det, men går da stærkt ud fra det.
