du skal bruge $_SERVER['REMOTE_ADDR'] til at finde ip en
og bruge noget lign det her til at holde de bannede væk
$ip = $REMOTE_ADDR; $hent_bannede = mysql_query("SELECT * FROM ban WHERE ip = '$ip'"); if (mysql_num_rows($hent_bannede)){ $ban = mysql_fetch_array($hent_bannede); echo "Desværre du er banned <br>pga. - <b> $ban[pga] </b><br>bu blev bannet d. $ban[dato] "; exit;} ?>
Hej jeg har fulgt lidt med i det her og jeg har hentet dit script sauncer!
Jeg kom så til at tænke på - Når jeg nu har en fil ved navn index.php hvordan ser koden så ud der skal hente ip'en fra databasen og sende den til "banned.php"?
Raunsbaek: include("connect.php"); $query = mysql_query("SELECT id FROM ipbanned WHERE ip LIKE '".$_SERVER['REMOTE_ADDR']."' LIMIT 1"); if(mysql_num_rows($query)>0) header("location: banned.php"); else echo "Det er ok";
raunsbaek >> I selve info filen står der at du skal tilføje et kode stump i toppen af dit fil. Kan ikke hile huske hvad jeg kaldte den funktion men du skal bare kalde den funktion i toppen af filen. Læs .txt filen
raunsbaek >> Min fejl. Jeg tror at jeg sov i timen da jeg lavede den info fil. Der står slet ikke noget om hvordan man kalder funktionen. Jeg retter det lige..
Det er ikke smart at gemme ip adresser som en string. I bund og grund er en ip adresse et tal, og bør derfor også behandles som et tal: $query = mysql_query("SELECT id FROM ipbanned WHERE ip = INET_ATON('".$_SERVER['REMOTE_ADDR']."') LIMIT 1");
IP-adresser kan tilføjes med fx INSERT INTO ipbanned (ip) VALUES INET_ATON('123.123.123.123');
Bl.a. grise_bassen og jakobdo, som nævner nogle scripts hvor ip adressen betragtes som en string. Og så generelt folk der søger efter information om ip banning og/eller ip adresser i mysql.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.