Avatar billede ejekspert Nybegynder
09. oktober 2005 - 15:45 Der er 1 kommentar

Mobo hdctrl/Promise ctrl. problem.

Hej,

på en forholdsvis alm. pc med Asus mobo (P4S533) med 3 hd'ere oplever jeg at Windows XP (pro uk) fryser når systemet arbejder intenst (læser/skriver) på en hd på mobo controlleren (IDE/P-ATA) og samtidig læser intenst på en hd på min Promise TX4 ctrl (S-ATA).

F.eks. hvis jeg sætter QuickSFV til at verificere alle filer på begge hd'ere så har jeg en garanteret "fryse"-situation. (Uden at andre programmer kører.)

Jeg har netop hentet og installeret den seneste driver til mobo hd-controlleren ved Asus og ditto ved Promise. Uden at det hjælper :-(

Jeg kan (desværre) også fremprovokere en frysning hvis jeg istedet for Promise ctrl'eren bruger en hd via Firewire....

Gør jeg det samme på 2 af de hd'ere som er monteret på mobo-ctrl. så fryser maskinen ikke...

Nogen der har forslag til i hvilken retning jeg skal starte med at få løst problemet (bortset fra at geninstallere XP og så håbe på at det ikke sker igen ;-) )
Avatar billede ejekspert Nybegynder
10. oktober 2005 - 15:56 #1
Hmm :-)
Er min forklaring for dårlig, er points for lave eller spørgsmålet for svært ? :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester