09. oktober 2005 - 17:56Der er
10 kommentarer og 1 løsning
ip blokere ip adresser
Hej jeg har et lille spørgsmål... er der nogle der ved hvordan man kan bloker en bestemt ip adresse....Fx kunne jeg godt tænke mig at det ikke ville blive en mulighed for at kunne komme ind på min pc... en hvilken som helst pc skal nægtes adgang... og måske så vil jeg gerne have at der skal nægtes adgang når man forsøger at komme på nogle bestemte hjemmesider... Jeg tager imod alle svar, men jeg skal bruge meget tid på alle svar for jeg er ikke en ørn til computere og sådan
På min computer generelt skulle jeg mene.... altså jeg vil give brugerne på computeren nogle hjemmesider som de ikke kan komme ind på.... og Andre computere enten i netværk eller ude et andet sted må ikke komme ind i mit system.... ps det med hjemmesiderne skal kun gælde for gæstekontoen for jeg skal selv have adgang til hjemmesiderne..... kan vi ikke skrive over msn... det vil gøre det hele meget nemere for mig.. tror jeg
Når du snakker computeren generelt, så har det slet ikke noget med phg at gøre! :o) Når andre ikke må komme på din computer, så kan du jo benytte en firewall og lukke godt af i den, og samtidig huske at opdatere windows ofte. Det med at styre hvem som må bruge hvad, tror jeg du kan finde programmer til computeren som kan styre, f.eks. noget i stil med NetNanny.
lukker - Nu har jeg tilbudt dig point jakobdo... så skal du ikke klage senere XD
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.