Avatar billede goofy75 Nybegynder
12. oktober 2005 - 19:28 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

.log filer på exchange server fylder!

jeg har en masse "E0001589.log" ca. 4000+ stk som fylder 5120bytes alle sammen... det fylder jo en hel del GB data!!!! Selve mailboxene er kun på ca. 2GB samlet, men med alle de her log filder, så fylder det over 23GB!!!

...kan jeg slette disse filer *og* hvor kommer de fra *og* hvad er de? ;)
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. oktober 2005 - 19:36 #1
Du må endelig ikke slette dem, det er faktisk her din mail ligger. Der findes forskellige former for logging, f.eks. cyclisk logging der giver mindre filer.

Du kan givet også gøre disse log filer mindre ved lidt vedligeholdelse. fulde backup og offline defragmentering mm.
Avatar billede goofy75 Nybegynder
12. oktober 2005 - 19:39 #2
ehm ja... det lyder spændende! Jeg laver nu eller "fuld backup" med en Veritas Backup Exec (v.10 b5520) - hvis det er sådan noget du tænker på?

jeg er *meget* interesseret i at hører om hvordan man kan få det hele til at fylde lidt mindre ;)

...lige meget hvor besværligt det end må være - jeg skulle nu nok kunne finde ud af det (fik da RPC-HTTP til at virke og det var da ellers ikke så lidt man skulle igennem!!) ;)
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. oktober 2005 - 19:51 #3
du får lige et par links. start her

http://www.eksperten.dk/spm/395802
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. oktober 2005 - 19:52 #4
Læs også dette

ESEutil i Exchange 2000 kræver at information store kører, men tilgengæld at storen er dismounted. Det kan du ikke umiddelbart gøre via en batch fil.

Du kan bruge et VBscript, har fundet en fin beskrivelse beregnet til noget heavy HP backup grejer, men scriptet fungerer lige fint uden HP's backup! :)

Læs side 11 og kapitlet ud i http://www.hp.com/products1/storage/pdfs/promos/exc2ktbp.pdf, før du downloader og bruger scripts'ne, som du kan hente heR: http://www.compaq.com/products/storageworks/solutions/rrex2k/scriptkit.html.
Avatar billede goofy75 Nybegynder
12. oktober 2005 - 20:13 #5
...ser ganske fornuftigt ud, så må vi se om noget af det også kan bruges på Win2003(sp1)/exchange2003(sp1) - ESEutil lyder da bekendt...
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. oktober 2005 - 20:20 #6
Jeg ville mene at du bør koncentrere dig om 2000 materialet og så prøve dig frem, det bør kunne bringes til at virke. Huske også at størrelsen ikke bliver mindre med det samme, det kommer i etapper
Avatar billede goofy75 Nybegynder
12. oktober 2005 - 23:10 #7
eseutil.exe /d d:\data\Exchsrvr\MDBDATA\pub1.edb
eseutil.exe /d d:\data\Exchsrvr\MDBDATA\priv1.edb

yes sir... efter at have unmounted var det muligt at køre ovenstående kommandoer - det tog sin tid og bagefter var der ca. 2 GB mere plads!

Nu skal jeg så blot lige have set på det der med .log filerne, så de kan minimeres osv. ellers er problemet der jo igen snart :|
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester