Avatar billede bjoern_bertelsen Nybegynder
27. oktober 2005 - 14:49 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Rip audio streams

Hejsa, jeg har en lille ting. Jeg har en dvd-film, og nogle steder i filmen kommer der sange vi skal bruge til et tema. Disse sange kunne jeg derfor godt tænke mig at få over som mp3-filer.

Jeg har prøvet et par freeware "DVD audio rip"-programmer, men de vil kun tage de første 5 minutter af det jeg ripper, mm. så det er ikke lige så nemt som man skulle tro.

Derfor leder jeg nu efter et lille fikst program der kan rippe alt den lyder man overhoved spiller på computeren. ALtså recorder på mit lydkorts output eller hvad man skal sige.

Så kan jeg jeg jo selv på DVD'en spole hen til der hvor sangen starter, starte record, og så ikke foretage mig andet før sangen er slut, og så stoppe.

jeg har tidligere set sådan et program, men kan ikke huske hvad det hed.

nogle bud?
Avatar billede vejmand Juniormester
27. oktober 2005 - 15:06 #1
Med Auduo Grabber kan du optage direkte fra dit lydkort:

http://www.abmedia.dk/video/audio.htm
Avatar billede majsmarken Nybegynder
27. oktober 2005 - 15:16 #2
http://www.piratgruppen.org/article.php3?id_article=35 - rul ned til [Rip Lydklip på PC] ...
Avatar billede majsmarken Nybegynder
27. oktober 2005 - 15:17 #3
Avatar billede bjoern_bertelsen Nybegynder
27. oktober 2005 - 15:22 #4
hvis du lægger et svar majsmarken, så deler i point. takker!
Avatar billede majsmarken Nybegynder
27. oktober 2005 - 15:24 #5
Ping...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester