Avatar billede mobius6 Juniormester
29. oktober 2005 - 14:43 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Microsoft Ourlook 9.0 gemme alting og starte på ny

hej jeg kunne godt tænke mig at gemme alle mine mails samt mit adresse kartotek for derefter at slætte alt i outlook og starte på en frisk (der ligger efterhånden 5-6 år gamle mails og fylder) i gamle dage tog man bare sin .pst fil og sit add. kartotek, men sådan ser det ikke ud til at være længere?
(sidder på PC win XP sp2)

hvordan gemmer jeg mails og kartotek.
Avatar billede tlaursen Nybegynder
29. oktober 2005 - 15:18 #1
Kan du ikke bare lave en Arkiv.pst og flytte alt der er ældre end 3 måneder, jeg mener det er standarden, til denne mappe?
Det er noget outlook selv kan holde styr på.
Hvis du gerne vil starte helt forfra, kan lave en ny mail-profil og sætte den til at være din standard, så er din outlook helt frisk og du kan stadig gå tilbage til den gamle hvis der er noget du mangler.
Avatar billede mobius6 Juniormester
30. oktober 2005 - 13:34 #2
ved at lave en ny profil skal outlook så stadig indlæse "den gamle" ved opstart
(sidst jeg rodede med det fyldte min .pst over 400Mb og den er sikkert oppe på det dobbelte nu)
Avatar billede tlaursen Nybegynder
30. oktober 2005 - 14:12 #3
Nej, du kan lave en ny profil og starte på en frisk.
Du har så din gamle profil liggende hvis der er noget du mangler.
Et godt råd vil så være at du sletter din mailkonto på din gamle profil, så du ikke får "ny" mail lagt ind der ved en fejl.
Avatar billede vejmand Juniormester
30. oktober 2005 - 14:13 #4
Avatar billede mobius6 Juniormester
31. oktober 2005 - 10:17 #5
se det var et link der ville noget :-)

smid et svar vejmand så laver i en deler

tak for interessen

/M6 ;]
Avatar billede vejmand Juniormester
31. oktober 2005 - 10:20 #6
Velbekomme, svar kommer her.  c",)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester