Avatar billede downloadcentral.dk Nybegynder
02. november 2005 - 02:50 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

File transfer error

Hej,

jeg har lige samlet og installeret ny computer. Alt virker fint, næsten da. For ca 4 gange ud af 5 jeg downloader et program, der skal installeres, så får jeg fejlen "ZIP/File damaged" - "Possible cause: File transfer error".

Alt ser ud til at være rigtigt installeret og antivirus har kørt alt igennem. Hvad kan der være galt, og hvordan løser jeg det?
Avatar billede downloadcentral.dk Nybegynder
02. november 2005 - 02:50 #1
Ps. Jeg har lidt på fornæmmelsen at Windows Update spiller en rolle. Den kører i hvert fald næsten altid når det går galt!
Avatar billede boxer Praktikant
02. november 2005 - 06:41 #2
Når du lige har installeret et styresystem, er der mange opdateringer der skal hentes.
Slå den automatiske opdatering fra og hent ALLE opdateringerne og se om det hjælper.
Avatar billede off-line Nybegynder
02. november 2005 - 08:03 #3
SP2 firewall har drillet mange, måske har det noget med sagen at gøre? Prøv at
slå den fra.
Avatar billede downloadcentral.dk Nybegynder
02. november 2005 - 09:09 #4
anonym, ok. gotfred, sp2 er endnu ikke installeret (ved den er vigtig!) til gengæld er Nvidia firewall installeret.. Prøver lige uden den ;)
Avatar billede off-line Nybegynder
02. november 2005 - 12:41 #5
Hvad downloader du med? Jeg bruger Mest Opera, som jo nu er gratis, også uden reklamer.
I det hele taget er Opera min foretrukne browser
Avatar billede downloadcentral.dk Nybegynder
04. november 2005 - 09:59 #6
Jeg bruger explorer. Men det må have været en virus, der er kommet inden jeg har installeret sikkerhed. Hurra for IE. Men efter en formatering virker alt dog igen. Tusinde tak for svarene though!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester