Avatar billede whateley Nybegynder
06. november 2005 - 09:43 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Problemer mht. virtuelle drev

Jeg har tidligere benyttet Deamon Tools til at oprette nogle virtuelle cd-drev. Problemet er nu, at jeg har to virtuelle drev, som jeg ikke kan slippe af med igen! Deamon Tools registrerer dem slet ikke, så jeg kan ikke bare fjerne dem, som man burde kunne gøre. Det skyldes nok, at jeg installerede og afinstallerede programmet flere gange, uden at genstarte 'puteren.
Det, jeg nu vil have at vide, er om der findes et free- ell. shareware program, som jeg kan benytte, til at fjerne de virtuelle drev. En anden løsning er selvfølgelig velkommen!

På forhånd tak!
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
06. november 2005 - 09:50 #1
prøv at slette ata/ide/atapi-controllerene i enhedshåndtering..?
Avatar billede coversdk Nybegynder
06. november 2005 - 09:54 #2
Dine dreve skulle gerne forsvinde når du afinstaller programmet.... jeg bruger selv Alcohol 120% da jeg sys det er meget bedre og kan mange flere ting :D

Men du prøv at finde Alcohol 120% eller Alcohol 52% (sidste er jeg ikke helt sikker på er det rigtige, men det ligger i 50'erne).
jeg ved ikke og en af det ^ovenståenden^ progammer virker men prøv :D
Avatar billede alichu Nybegynder
06. november 2005 - 12:49 #3
En lille guide. :D

Klik på "My Computer" -> Markér et af dine drev derefter tryk "Properties" -> Vælg "Hardware" ved fanebladene -> Vælg så det drev som ikke vil væk, markér det, tryk derefter "Properties" -> Vælg "General" ved fanebladet(hvis den ikke selv vælger det fra start af) -> Gå ned ved Device usage og vælg "Dont use this device".

Så burde den ikke være der mere :)
Avatar billede alichu Nybegynder
06. november 2005 - 12:53 #4
Virker det?
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
06. november 2005 - 13:17 #5
flot at ligge et svar, på noget som allerede er sagt..*LOL*
Avatar billede whateley Nybegynder
06. november 2005 - 13:26 #6
Tak til alle, for de hurtige svar (især til alichu, som gjorde det udførligt)!

Hvis jeg brugte "Dont use this device" - metoden, slap jeg godt nok for at se dem i "Min Computer", men de kunne stadig findes under "Enhedshåndtering", godt nok som deaktiverede.
Løsningen var at afinstallere dem inde i "Enhedshåndtering" (hvorfor tænkte jeg ikke på det? "DOH!".

Endnu engang tak til alle!
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
06. november 2005 - 13:34 #7
1. indlæg..O)..??
Avatar billede alichu Nybegynder
06. november 2005 - 13:37 #8
Så lidt men hvem får points :P
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester