Avatar billede drefes Nybegynder
10. november 2005 - 14:17 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

aktive/passive pc højttalere

har et par gamle pc højttalere JBL pro, disse er uden net-ledning til strømstik og er derfor passive (disse højttalere fungerede super på min ældre pc som jeg nu har kasseret, super lyd og bredt lydbillede)

jeg har forsøgt sætte dem til min nye pc i audio out stikket (grønt) bagpå pc´en med det resultat at jeg godt nok får lyd ud men i meget begrænset styrke, dvs max volume virker som ca kun 1/5 af den maximale volume jeg ved de kan præstere...

hvis jeg f.eks lytter til musik og gerne vil helt op får jeg næsten ingen styrke  (alle indstillinger vedr lyd er checket)

jeg har så som forsøg netop købt et par billige nye højttalere med netledning til strømstik - dvs aktive højttalere - og sat dem til i samme audio out stik (grønt stik)  - og pludselig virker alt lyd på min nye pc som jeg tidligere har oplevet på den ældre pc.....super lyd og solid volume-styrke.

jeg er ok tilfreds med mine nye billige aktive højttalere, men ved at jeg kan opnå langt bedre kvalitet med de lidt ældre passive JBL pro !

mit spørgsmål går på følgende :

skal mine ældre passive JBL pro sættes til i audio out (grønt stik) ligesom f.eks aktive højttalere ?  hva gør jeg forkert ?

hvorfor kan jeg ikke benytte de ældre JBL pro pc højttalere længere ?  de fungede jo fint med fuld styre og alt på min gamle compaq pc...
Avatar billede drefes Nybegynder
10. november 2005 - 16:24 #1
sker der noget her ?  nogen som har kommentarer til mit spm ??
Avatar billede drefes Nybegynder
11. november 2005 - 09:53 #2
hmm, skal man lukke selv her og tage point -  eller er der overhovedet ikke nogen som har een eneste kommentar til spørgsmålet efter det har været åbent i 2-3-4 dage  ?
Avatar billede thov Forsker
11. november 2005 - 14:16 #3
Dengang lydkort altid kun var 2-kanal, sad der ofte en lille power-amp på et par watt til at trække højttalerne. Dagens lydkort har kun effekt til et sæt hovedtelefoner, du skal derfor selv sætte en effekt-forstærker imellem lydkort og JBL højttalerne.
Avatar billede drefes Nybegynder
11. november 2005 - 20:56 #4
ok forstået, men mht effekt forstærker :  mener du en forstærker som f.eks i et alm stereoanlæg/receiver ?  hvis ja,  passer de stik som sidder på mine gamle JBL ind i diverse udgange på en sådan forstærker ?  skriv din kommentar som et SVAR for point.
Avatar billede thov Forsker
12. november 2005 - 05:12 #5
Det stik som kommer fra JBL højttalerne er bare et 3,5 mm mini-jack. En receiver/forstærker har almindeligvis bare skrueterminaler til højttalere, så det er bare at klippe jack-stikket af og afisolere ledningerne inden fastspændingen.
Signalet fra lydkortets line-out til receiveren/forstærkeren (line-in/Tuner/Aux) skal have et 3,5mm mini-jack (stereo) i den ene ende og  to phono hanstik i den anden.
Det laver man selv, eller køber færdigt. http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=133883
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester