Avatar billede pjatmail Mester
13. november 2005 - 19:54 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

er det min harddisk der er stået af?

De sidste par dage har min computer gentagne gange genstartet uden varsel og uden at gå i fejlsikret tilstand efterfølgende. Idag er det så helt slut...... der er ikke lys i den grønne lampe på fronten, kun i den røde og på skærmen er der kortvarigt et billede som når man lukker ned: en skærm og en pc med kablet brudt.
Min virus scanner er opdateret så det burde vel ikke være en virus.
men hvad kan det så være?
Avatar billede jaffafo Nybegynder
13. november 2005 - 20:12 #1
Det var egentlig sjovt, men jeg har PRÆCIS samme problemer og skulle lige til at oprette en ny tråd..

Min pc den lukker ned uden varsel og så er alt bare dødt og den vil ikke tænde igen med det samme og så efter et par minutter virker den igen. Nogle gange står den endda og genstarter med 1-2 sek. mellemrum i et par minutter før den endelig vil tænde..

Jeg mistænkte også HD'en, men har nu prøvet at skifte strømforsyningen og nu har den kørt fint i ½-1 time.. så hvis det var løsningen kan du måske få din skiftet? Måske kender du en der har en liggende du lige kan skifte for at tjekke..
Avatar billede pjatmail Mester
13. november 2005 - 21:07 #2
Okay, ja det var da morsomt at det skete for os begge - og faktisk har jeg haft skilt strømforsyningen ad for at "se" om noget kunne være galt derinde. Jeg har en ven med samme pc som mig, så jeg tror jeg vil låne hans én af dagene - hvis der ikke er en anden der har et andet forslag. Ellers vender jeg tilbage hertil når strømforsyningen er afprøvet.
Avatar billede pjatmail Mester
14. november 2005 - 20:18 #3
Ja - nu har jeg prøvet med en anden strømforsyning, og det virkede. Så jaffafo send venligst et svar, så får du de velfortjente point :o)
Avatar billede jaffafo Nybegynder
15. november 2005 - 16:11 #4
Det var godt :)  en død strømforsyning er meget meget bedre end en død harddisk :D
Avatar billede pjatmail Mester
15. november 2005 - 17:13 #5
Det har du fuldstændigt ret i :o)
Avatar billede jaffafo Nybegynder
15. november 2005 - 18:01 #6
Hvis du vil må du meget gerne give mig lidt karma :)
Avatar billede jaffafo Nybegynder
15. november 2005 - 19:40 #7
Det var nu ikke lige meningen at du skulle give mig 0 karma :/
Avatar billede pjatmail Mester
18. november 2005 - 13:26 #8
Jeg havde ikke set dit ønske før nu, og det er da også første gang jeg nu har prøvet at give "karma". Var slet ikke klar over hvordan det virkede - men så lærte jeg også dét :o)
Avatar billede jaffafo Nybegynder
18. november 2005 - 17:59 #9
hehe.. bare iorden du :p
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester