Avatar billede anders_h Novice
13. november 2005 - 20:30 Der er 1 løsning

TV-kort virker ikke i Nero 7

Hejsa,

jeg har programpakken Nero 7 Premium. I den pakke, er der et kanont program som hedder Nero Home (beregnet til at bruge computeren til film, musik og tv-fremvisning via tv f.eks.)

Men når jeg går ind under sektionen Video og Tv og trykker på Tv-Kanaler, siger den at mit tv-kort ikke er konfigureret. Jeg trykker Ja for at konfigurere det, vælger mit land, trykker næste, og den viser så at den allerede har fundet mit tv-kort, Adaptec USB Capture Device. Jeg trykker næste, men så kommer der en fejlmeddelelse hvor der står "TV kunne ikke indstilles."

Hvad skal jeg gøre?

Mit tv-kort (eller box er det egentlig) virker fint sammen med den medfølgende software, og det hedder Adaptec VideOh DVD Media Center USB 2.0 Edition.

Mvh. Anders
Avatar billede anders_h Novice
27. december 2005 - 18:25 #1
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester