Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
17. november 2005 - 02:15 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Ingen Internet fra server

Efter at serveren havde kørt i lang tid uden problemer, skulle opdateres med nyt bundkort+cpu - dette gav ingen problemer, efter geninstallation virkede det meste som det skulle.

Men nu kan jeg ikke få adgang til internet. Jeg kan sagtens gå på internet via arbejdsstationer, men ikke med server - et problem for div. opdateringer, ntp mm. Jeg kan heller ikke ping dns, ingen problem at nå gateway.

Win2k3 server, Zywall 10 router
Server styrer DHCP.

Server ip: 192.168.34.34
Netmaske:  255.255.255.0
Gateway:  192.168.34.1  (zywall)
DNS:      193.162.153.164
          194.239.134.83
Avatar billede screem_brille Novice
17. november 2005 - 02:18 #1
dine klienter skal bruge din servers ip som DNS adresse (og kun den) de andre kan evt være som sekundær) og de DNS adresser du så har stående der (ligner noget TDC noget) skal stå under forwarders på din servers DNS server
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
17. november 2005 - 02:21 #2
men problemet er ikke klienterne, de virker fint!
Avatar billede screem_brille Novice
17. november 2005 - 02:32 #3
ja lige nu måske, men det bliver de ikke ved med og logon tid på din server forøges meget hvis DNS ikke virker ordenligt (og klienterne bør slet ikke virke sålænge at serveren ikke virker)
Avatar billede screem_brille Novice
17. november 2005 - 02:33 #4
hvis vi taler et AD domæne, ellers er det en anden snak
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
17. november 2005 - 02:40 #5
Men det løser stadigvæk ikke mit problem med serveren. Og hvis dette problem nedarves, vil jeg godt have det til at virke på serveren først. Så kan jeg tage fat på opsætningen af DNS bagefter - hvis der da er et problem.
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
17. november 2005 - 02:41 #6
Hvis jeg kan pinge gateway men ikke dns (fra serveren) hvad kan det så skyldes?
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
17. november 2005 - 02:43 #7
- og det har jo altså virket med nævnte opsætning i et års tid...
Avatar billede karser Nybegynder
17. november 2005 - 17:43 #8
Er der en firewall foran din server?

Prøv at lave en NSLOOKUP til en tilfældig web adresse (eks. www.tdc.dk)

Hvis du ikke kan navneopløse gennem NSLOOKUP, er det pga. noget firewall som ikke lader DNS query igennem! (TCO/UDP port 53)
Avatar billede karser Nybegynder
17. november 2005 - 17:44 #9
(Trykfejl)
TCO = TCP

;o)
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
25. november 2005 - 22:10 #10
problemet løste sig selv...
Avatar billede screem_brille Novice
25. november 2005 - 22:12 #11
tror jeg ikke på
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
26. november 2005 - 20:40 #12
Ikke desto mindre forsvandt symptomerne i hvert fald - nu går jeg på websider fra serveren uden problemer og opdateringerne virker fint.
Og tro det eller ej, jeg har ikke lavet nogen ændringer i DNS, da jeg opgav at finde ud af hvordan jeg skulle konfigurere den til et lokalt domæne.

(en mulig forklaring kan være at jeg for tiden oplever temmelig mange angreb, hvilket får min firewall til at lukke i ti minutter ad gangen. Måske har jeg ramt en sådan periode, og da jeg så testede med arbejdsstationer var de ti minutter gået? jeg ved det ikke.)

Screem: hvis du er utilfreds med ikke at få point, så smid et svar. Jeg mente blot at points skulle gives for løsninger, hvilket ikke er sket her. Jeg giver dog gerne point for forsøg på at hjælpe, så det gør ikke mig noget at skulle skille mig af med pointene...
Avatar billede screem_brille Novice
30. december 2005 - 09:16 #13
brug for mere hjælp ?
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
30. december 2005 - 12:40 #14
Ikke brug for mere hjælp lige nu. Det har virket upåklageligt siden da, men jeg vender tilbage med opsætning af DNS på serveren engang senere. Det virker godt nok uden, men på et eller andet tidspunkt SKAL det altså sættes korrekt op.

Godt nytår!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester