Korrekt RAM til bærbar??
Jeg har en HP Pavilion zd8304ea 3,0 Ghz, 800 Mzh FSB, 2 MB L2 ChacheJeg vil gerne have udskiftet RAM'en i pc'en, således der kommer mere RAM i.
Pt. sidder der 2 blokke á 256 MB, som ser således ud:
http://www.pokerfjaes.dk/images/lapTop_Ram.jpg (bemærk det er et stort billede, så hvis du sidder på en 56k skal du nok ikke åbne linket)
Jeg har fundet dette link, men er lidt i tvivl om, om det er det korrekte RAM jeg har fået fat i:
http://www.proshop.dk/ShowProduct.aspx?prodid=52803
Jeg har ikke meget forstand på det og vil være taknemmelig for noget kvalificeret hjælp.
Umidelbart ser prisen på det Nanya ram ud til at være meget billigt i forhold til Kingston (næsten halv pris). Hvad er årsagen er dette? Jeg går ud fra det er ok siden maskinen er født med denne RAM.
Jeg kan hos PROshop ikke finde 2 x 1 GB klodser som maskinen skulle kunne understøtte- Nogen der kan finde en pris på dette til den maskine.
Og endelig et sidste spørgsmål. Kan jeg udskifte den ene, således jeg kører 1x256 + 1x1024 RAM eller skal jeg have 2x512 hvis jeg vil op på mindst 1 GB ram?
Jeg vil sætte pris på det svar der er lidt mere uddybende end "ja det kan du bruge", og sætter derfor lidt ektra point på spørgsmålet
