Avatar billede zerocrash Nybegynder
03. december 2005 - 22:40 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Registreringsdatabasen og brugerdefinerede indstillinger

Hej Eksperten.
Jeg er ikke helt klar over om jeg har postet denne tråd i det rigtige sted men prøver nu alligevel.

Det handler nemlig om et spørgsmål omkring, om der var en måde at kunne opsætte samme ens indstillinger til forskellige brugere af en computer - uden at skulle logge på hver bruger for at kunne opsætte dem. Således at dette bliver gjort gennem registrerings-databasen? Har nemlig 10 brugere som skal ha’ ens indstillinger til browsere, favoritter og desktoppen.

Det jeg tænker på, er om det er muligt at kunne lave en ”skabelon” – ved man kan ”eksporte” indstillinger til en Nøglefil og det er sådan en fil jeg gerne vil lave, men ud fra de indstillinger jeg skal ha lavet ens til alle brugere - til registreringsdatabasen, hvis man – som jeg – formaterer computeren ofte, men er træt af at skulle opsætte 10 brugere hver gang med de samme indstillinger – Skrivebord, start-side, udseende af desktoppen, favoritter i IE – evt. også FF.

Jeg ledte lidt rundt i RegEdit – men kunne ikke rigtig finde et sted som umiddelbart lod til at styre de forskellige brugere.
Kan det passe at funktionerne skulle ligge under HKEY_LOCAL_MACHINE – et sted derinde – eller…? For jeg fandt et hvor min egen bruger stod med brugernavn men kun med referencer til Temp-mappen.

Håber jeg har tydeliggjort mig selv – ellers må i skrive igen.

Og håber på at en venlig sjæl vil hjælpe med dette kryptiske spørgsmål.

På forhånd tak

XMA
Avatar billede polle007 Nybegynder
03. december 2005 - 23:09 #1
Den brugerspecifikke del ligger under HKEY_CURRENT_USER

Den skabes ud fra ntuser.dat, som ligger i brugerens profilbibliotek. Den kan indlæes i regedit ved file>load hive

Hvis du skal skabe x antal profiler, med samme indstillinger, kan du overveje at bruge "default user" profilen (ligger sammen med de andre brugerprofiler). Når en ny konto oprettes, benyttes alle indstillinger fra denne
Avatar billede zerocrash Nybegynder
11. december 2005 - 17:12 #2
Tråd lukket...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester