07. december 2005 - 08:39Der er
11 kommentarer og 1 løsning
hvad for ram?
Hej
Syntes min pc er for langsom nu så må nok heller ud og købe nogen flere ram. For har kun 256 ddr ram i nu.
Min pc ser sådan ud
256 MB Performance Memory PC3200 DDR400 AMD Sempron 2400+ (1667/333Mhz), In a b ASRock K7 Upgrade, Via KT880, FSB400, DC Maxtor DiamondMax Plus 9, 120GB, 7200RPM Strømforsyning til Logic kabinetter 400 ThermalTake Silent Boost - Lydløs køler Og så har jeg en 200GB harddisk på.
Så kan jeg ikke lige huske hvad for et grafik kort jeg har i.
Men jeg bruger min pc til at glukke på internet sider, afspille film over på TV og til msn. Ingen spil.
Men jeg er i tvil om jeg skal købe en ekstra ram blok eller købe en ny stor ram blok. Tvilen ligger i at det jo ville tage 2 pladser i pc hvis jeg køber ekstra og der så ville være mindre næste gang den skal opdateres frem for hvis jeg købte en stor en er der mere plads næste gang.
du vælger en af samme type som den du har, bare meget større (tag den du har penge til) og placerer den på den 1. plads og sæt den gamle på 2.plads Den gamle fejler jo ikke noget, så du kan lige så godt udnytte den ;o)
når du benytter din pc, arbejder den meget med hukommelsen/lageret. hvis du har mange ram, som er den hurtige hukommelse/lager, trækker du meget mindre på sidefilen ( = virtuelle ram). Du har kun 256mb ram og af disse kræver WinXP de 128 mb bare for at virke, og hvis du så har et par andre programmer åbne samtidig og arbejder med dem, løber du tør for de fysiske ram og så slår systemet automatisk over på de virtuelle ram/sidefilen som ligger på din harddisk, og den er meget langsommere end de fysiske ram. Arbejder du så også med f.eks. grafik, billedbehandling eller videoredigering fryser systemet simpelthen og der vil ofte poppe en boks op som fortæller at du er løbet tør for ram og at handlingen derfor ikke kan foretages.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.