07. december 2005 - 13:06Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Brevfletning via server dokumenter
Hej alle eksperter
Windows 2003 small buisses server Windows XP sp2
SP1. Jeg sidder med et problem når jeg brevfletter fra klient til server.
Jeg har 4 klienter, som alle brevfletter til én fil på serveren. Nogle gange når en klient lige har brevflettet, er filen låst. Andre gange kan op til 3 klienter inden for 30 sek. godt brevflette til samme fil...??
Jeg har nu fejlsøgt i 6 timer, og kan ikke blive klog på mit problem. Før kørte vi NT4.0 small buiness og NT4 klienter, der var der ingen problemer.?
Er der nogle som sidder med nogle foreslag til fejlsøgning eller helt kan hjælpe mig ud af dette mærkelige problem.
SP2. Ligeledes vil jeg gerne køre en logon.bat hvor serveren kopier 3 mapper inkl. alle filer over på klienten. Men jeg har problemer med Xcopy. Og den lukker ikke bat filen selv..?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Slettet bruger
08. december 2005 - 08:50#1
"brevfletter til én fil" skal det forståes sådan at denne ene fil er resultatet af en brevfletning? Eller er den udgangspunkt(Skabelon) for en brevfletning? Hvis det er det sidste der er tilfældet, så prøv at sætte ReadOnly på filen. :-)
Tester lige. Jeg hørte noget om at office2003 er kernen dansk, og i de gamle vers. er den engelsk m/dansk sprogpakke ?? er det noget du kender til ?
Taio
Synes godt om
Slettet bruger
15. december 2005 - 20:53#3
Hej taio Du skriver "Tester lige" den 09-12-2005 og så hører man ikke mere fra dig.
Jeg går udfra at testen gik godt, ellers var du jo nok vendt tilbage.
"Det er kun for sjov", at der er en del mennesker der vil hjælpe andre her i dettte forum. Vores belønning er den respons der kommer fra spørgeren. ;-)
Sorry, jeg har været på en lille ferie. Indtil vidre har der ikke været nogle problemer, et par gange har normal.dot brokket sig, og ville overskrives ???
Men mange tak for hjælpen, og vi må gå ud fra at det var det der skulle til.
Send et svar og du vil selvfølgelig få point og håber min respons er ok.
Taio :-)
Synes godt om
Slettet bruger
22. december 2005 - 08:29#5
Fint! Dit spørgsmål 2, læg en kopi af dit logon script, så ser jeg på det.
@ECHO OFF rem NET TIME \\NTSERVER /Y /SET NET USE H: /HOME rem NET USE K: \\NTSERVER\ADVOPRO >NUL NET USE O: \\NTSERVER\OPGAVER >NUL NET USE P: \\NTSERVER\PROG >NUL rem NET USE Q: \\NTSERVER\CD-ROM >NUL ECHO. ECHO. ECHO. Opdaterer din arbejdsstation med ECHO. de seneste skabeloner ECHO. ECHO. ECHO. Vent venligst. ECHO. ECHO.
@ECHO OFF rem NET TIME \\NTSERVER /Y /SET NET USE H: /HOME rem NET USE K: \\NTSERVER\ADVOPRO >NUL NET USE O: \\NTSERVER\OPGAVER >NUL NET USE P: \\NTSERVER\PROG >NUL rem NET USE Q: \\NTSERVER\CD-ROM >NUL ECHO. ECHO. ECHO. Opdaterer din arbejdsstation med ECHO. de seneste skabeloner ECHO. ECHO. ECHO. Vent venligst. ECHO. ECHO. rem Det burde være nok med disse 2 linier. xcopy p:\Tilpas c:\Tilpas\ /E /Y >Null if not exist c:\Tilpas\Egne\* md c:\Tilpas\Egne\ >Null
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.