Avatar billede virtualdurran Nybegynder
10. december 2005 - 23:17 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Tv tuner kort

Jeg vil gerne have et kort hvor jeg bare kan smide mit antenne stik i og så se tv direkte på min computer. ikke over s-video eller sådan noget. Bare en direkte antenne indgang, men jeg ved ikke hvad jeg skal kigge efter. Hvad skal jeg købe?

På forhånd tak.
Avatar billede hanne_e Nybegynder
10. december 2005 - 23:34 #2
du skal lige være opmærksom på om styresystemet og processoren mv. overholder kravene. Ved nogle af tv-kortene skal audio-tingen forbindes internt med et lille audiokabel - så der skal det være muligt med dit nuværende lydkort... (jeg taler af erfarring... mit gaaaamle lydkort fungerede ikke med tv-kortet). Det var vist et Hauppage som ovenfor nævnt. Jeg endte med at købe en ekstern tv-tuner i stedet - så behøver computeren ikke være tændt, når man ser tv. Men så mister man også muligheden for at optage og det der med at kunne afbryde en film og genoptage, når man har tid.

Men af de der indstikskort skulle Pinnacle vist være et ok og ret billigt mærke.
Avatar billede off-line Nybegynder
11. december 2005 - 01:07 #3
Hauppauge er godt men dyrt. Hvis du vil slippe billigere så er der et her som er
udmærket. Har det selv. Havde først Pinnackle, men der var vrøvl med lyden, og
havde ikke (på det tidstpunkt i hvertfald) medfølgende, opdaterede driver til SP2.
Det er rigtigt, at der en medfølgende ledning til lydkortet. Og dit lydkort skal
virkelig være old gammelt, hvis det ikke har stik som passer. Det er samme type som
bruges til CD drev.http://www.zitech.dk/Product/Details.aspx?ID=121997
Avatar billede off-line Nybegynder
11. december 2005 - 01:10 #4
Ps. Husk at se på prisen inklusiv moms. I den retning er Zitech irriterende, fordi
de reklamerer med store uden moms priser og små små med moms priser.
Avatar billede msknives Nybegynder
11. december 2005 - 16:54 #5
Begge er gode, men Hauppauge har mere stabil software end Pinnacle i hvertfald i den billige ende. Har selv førstnævnte og det er et godt kort har fandt 2 stk. mere kanaler end vores tv-tuner på kabeltvstikket. Prøv at søg på nettet, der er flere test især på engelsk i både den billige og dyre ende, som måske kan give dig svar på dine spørgsmål.
Avatar billede virtualdurran Nybegynder
19. december 2005 - 17:02 #6
gotfred, der er nogle point til dig, hvis du vil have et svar. og Hanne der er også til dig, for lige at gøre mig opmærksom på den detalje.

Men tak til alle.
Avatar billede off-line Nybegynder
19. december 2005 - 17:09 #7
Takker!
Avatar billede hanne_e Nybegynder
20. december 2005 - 02:37 #8
Ih tak - det var pænt gjort :-)

God jul til alle :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester