Avatar billede bekkermusic Nybegynder
15. december 2005 - 16:33 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Disken er ikke formateret - Skal den formateres nu?

Hej Geeks :)

Her for en måneds tid siden gik min computer ned. Efter at have bøvlet med den fandt jeg ud af at at den slet ikke kunne finde min harddisk i bios længere! Jeg laver meget musik i min fritid og det betyder 2 års spildt arbejde :(
Efter at have nørdet godt og grundigt med den har det lykkedes at "finde" den igen. Min C: partion er så totalt skadet! Selvom jeg fjerner den og opretter den igen, kan jeg ikke installere WinXP på den! Jeg har så efterfølgende erhvervet mig en ny harddisk, som jeg har installeret WinXP på! Det har også lykkedes mig at koble den ødelagte harddisk til, og den kan også finde mit D: drev i windows og læse navnet på den! Problemet er bare at når jeg prøver at åbne den, så siger den: Disken er ikke formateret - Skal den formateres nu? Og jeg er absolut ikke interesseret i at formatere den, da alle mine kære ting ligger på denne partion! Min PC kan godt læse hvor stor den er, og hvor meget der er brugt på den!.. Det kunne den ikke med mit C: drev

Da jeg som sagt er musiker og alt mit arbejde ligger på mit D: drev, er jeg uhyggelig interesseret i at finde en løsning på problemet! Er der håb om det? Er det muligt at downloade et program, som kan gå bag om disse meddelser - Eller hvordan forholder det sig? C: drevet er slettet, da den lavede konflikter fordi mit gamle WinXP lagde på den!

Begge mine diske er SATA system.

Håber I kan hjælpe :-)

- Bekker
Avatar billede hottadpole Nybegynder
15. december 2005 - 16:38 #1
Både PC Inspector på http://www.pcinspector.de/file_recovery/uk/welcome.htm og Get data Back på http://www.runtime.org/ bliver jævnligt anbefalet.
Avatar billede mcardle Nybegynder
15. december 2005 - 16:43 #2
Ud fra hvad jeg kan forstå problemet er, så er der vidst ikke så meget at gøre. Jeg har selv prøvet noget der mindede om det. Jeg havde en harddisk der ikke virkede, man kunne ikke installere windows på den, men den kunne godt finde den.

Jeg har stadig ikke fået den til at virke, men jeg har da nogle forslag til hvad du kan gøre. Ved ikke om det virker.

1) Prøv at se om du kan kopiere fra DOS-prompt.
2) Prøv at installér norton ghost og se om du kan lave en backup og prøv at køre den bagefter.
3) Jeg ved der findes nogle programmer der kan hente tabt data tilbage, men ved ikke hvad de hedder. (søg evt. på google.dk)
4) Prøv at kopier parationen fra den harddisk der virker over til den anden. OBS. Det er muligt at det sletter harddisken (jeg har aldrig prøvet det), så det er sidste udvej.

//mcardle
Avatar billede bekkermusic Nybegynder
15. december 2005 - 17:10 #3
Okay.. Jeg henter de anbefalede programmer og kopierer jeres svar, så jeg kan tage det hjem til min egen PC! :-)

Hvad er kommandoen for at kopiere i DOS? Copy D: to C: ...? Det er sgu ret lang tid siden jeg har leget med dos, og kan kun de mest grundlæggende ting!
Avatar billede mcardle Nybegynder
15. december 2005 - 17:15 #4
copy c:\musik\ d:\musik
Avatar billede mcardle Nybegynder
15. december 2005 - 17:19 #5
Du søger med dir

Den starter formegentlig i c:\document~1\et eller andet.

for at gå tilbage skal du skrive cd.. (change directory) .. betyder tilbage
Avatar billede mcardle Nybegynder
15. december 2005 - 17:20 #6
Hvis der er for mange mapper kan du loade dem i sider ved at skrive dir/p (p = page)
Avatar billede bekkermusic Nybegynder
15. december 2005 - 17:27 #7
Sådan rent logisk tænkt.. Skal det ikke vendes om så??
Og ang \mappenavn - Er det så den mappe jeg vil smide det over i? Mit D: drev er jo fyldt med mapper! Skal jeg kopiere en mappe af gangen? Eller kan jeg tage hele drevet på en gang?
Avatar billede bekkermusic Nybegynder
15. december 2005 - 17:27 #8
Yeah.. Kender godt de grundlæggende kommandoer :-)
Avatar billede mcardle Nybegynder
15. december 2005 - 17:33 #9
Jeg mener ikke du kan kopiere mapper, kun filer. Så du skal lave de mapper du vil have først og så er det:

c:\den mappe du vil kopiere fra\*.* d:\den mappe du vil kopiere til\
Avatar billede Slettet bruger
15. december 2005 - 17:38 #10
Prøv at kig på disse to link

Har du mistet partitionstabellen prø http://www.helgec.dk/lost%20partition.html
Har du mistet data prøv http://www.helgec.dk/lost_data.html
Avatar billede bekkermusic Nybegynder
16. december 2005 - 13:40 #11
GetDataBack ser ud til at fungere.. Den har ca. reddet 99% af min harddisk, men der var godt nok en hulens masse error! Så pointene må gå til hottadpole :-)
Avatar billede bekkermusic Nybegynder
16. december 2005 - 13:45 #12
Øhh.. Hvis jeg bare vidste hvordan man satte pointene ind :S
Det virker da lidt indviklet det her system!
Avatar billede hottadpole Nybegynder
16. december 2005 - 16:37 #13
Ikke spor indviklet. Jeg har nu lagt et svar hvorefter du markerer mit navn og tildeler points. :)
Avatar billede bekkermusic Nybegynder
18. december 2005 - 17:59 #14
Okay.. Har du modtaget dem nu??
Avatar billede hottadpole Nybegynder
18. december 2005 - 18:16 #15
Jeps. Alt  i orden.
Avatar billede bekkermusic Nybegynder
18. december 2005 - 19:08 #16
Jeg siger mange tak for hjælpen hvertfald.. :) - Det lykkedes mig ca. at redde 95%! Det var mest installations filer der gik tabt, men det er ikke det værste man kan miste! Alle mine save-filer og samples er stadig intakte! Gudskelov.. :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester