Avatar billede afterglow.dk Nybegynder
22. december 2005 - 22:30 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Ulemper ved IMAP

Som jeg har forstået det er den helt klare fordel ved IMAP at ens mail bliver liggende på serveren så man altid har mulighed for at tilgå dem fra andre placeringer end lige ens egen computer.

Spørgsmålet er hvordan det fungere sammen med uotlook ekspress på en computer med 56k modem.

Kopier den alle mails ved "send/modtag" så man kan hoppe af nettet og arbejde videre eller kræver den internetforbindelse hele tiden?

Hvis man sletter mails i outlook ekspress bliver de så slettet fra serveren næste gang man logger på?
Avatar billede kenp Novice
22. december 2005 - 22:42 #1
ja det kan funger med OE men det vil tage tid... for alt efter hvordan du har sat det op vil den synkroniser.

Men ja hvis den ikke får forbindelse så har du mailsne liggende lokalt.

Den sidste del har jeg ikke prøvet. Men ja det burde jo slette dem fra serveren så, men kan være du skal være online for at samle dem sammen når man trykker "tøm" for at rydde mailsne.
Avatar billede bufferzone Praktikant
22. december 2005 - 23:16 #2
IMAP køres normalt ikke over internet, men bruges næsten udelukkende på LAN eller via VPN. Dels er den relativt båndbredde tung og dels er der en række sikkerheds udfordringer ved at kører imap over åbne kanaler.

Hvis du bruger IMAP så findes mail kun på serveren, og der skal være forbindelse til denne hele tiden. Når du sletter en mail, så sletter du på serveren.

Med pop3 kan du beholde en kopi ar mailen på serveren så den kan hentes fra andre maskiner også. Sletning af den slags mail kan gøres på forskellig måde, f.eks. efter en fastsat periode, f.eks. 10 dage osv osv
Avatar billede kenp Novice
23. december 2005 - 08:33 #3
bufferzone -> Man har faktisk en lokalkopi ved IMAP.. ihvertfald hvis man bruger OE og beder den om at synkroniser alt.

Men ja det vil gå meget langsomt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester