Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
det har han delvis ret i en fuld udgave af windows må du bruge på 1 maskine af gangen , vil du flytte den til en andem maskine , skal den første formateres først
en OME vertion af windows må kun bruges på den maskine som den er købt med , og den dag det stykke hardware går til , som den er købt sammen med går til , må du ikke bruge den mere
Ja, det kommer lidt an på hvilken version af Windows det er. Der findes versioner, som ikke skal aktiveres. Disse kan man i princippet installere på så mange maskiner man ønsker.
Denne type Windows installation bruges i mange virksomheder.
Så findes der som bredker siger OEM versioner. De følger ganske korrekt hardwaren. Så hvis du f.eks. har købt en OEM windows version med en PC, må du altså ikke bruge denne Windows længere hvis du skifter din PC ud!
Og så findes der retail version, som skal aktiveres via intenettet eller tlf. Jeg tror det er 3 eller 4 gange at man kan aktivere sådan en version.
2 sidstnævnte kan man vel godt sige binder sig til en PC på en måde.
Jeg har nu aldrig hørt om at en cd-rom som er brugt på en PC, ikke kan bruges på en anden. Så med mindre du har misforstået din ven, så er han helt gal på den, hvis han mener at en CD-ROM binder sig fysisk til en PC!
Han siger at lige så snart, du har installeret på denne ene, så siger den, at du ik kan installere den på en anden.. at den simplet nægter under installation.. jeg mener det kan da ik være rigtigt.. man giver 2500 kr for xp.. og så kan man kunne bruge den på en pc, du måske kun har 6 måneder, og så skifter ud.. skal jeg så købe et nyt xp?
Det var da godt.. fordi jeg har brugt en ulovlig xp i snart 2 år.. og nu ville jeg gerne ha min egen, så jeg også for sp2 ind fra starten, når jeg ny installer.. Men skal også bruge et xp system, for at opgrader til MCE (Media Center Edition) som jeg ha som OEM version.. så vis jeg kan kører den ene ind først, og så kører MCE oven på, så er det vel 2 forskellige licenser? fordi jeg skal jo også bruge en anden cd-key til MCE..??
Hvis du har en key som du har aktivered og xp vil ikke aktivere den igen, og den er lovlig, så skal du blot ringe microsoft op og få en ny nøgle fra dem (hvis du ikke har lavet et backup af nøglen).. det med en cd som kan kun bruges til en pc er en mith, men nogle nøgler(serials ulovlige og lovlige) virker ikke til alle cder. Det er nemmere at bruge en ulovlig nøgle hvis man vil have den mulihed at formatere når man vil eller skipte hardware ud for en eller anden grund..
Det skulle være med "y" myth.. den engelske definition kunne være "a traditional story accepted as history; serves to explain the world view of a people" Har du ikke hørt om et tv program på Discovery channel som heder "Myth busters"
mith ???? og så et spørgsmål om hvad det nu er det lytter som du ikke forstår hvad det er for noget... det er nogle gange nemmere at forklare tingene på engelsk og specielt når man ikke er en dansker :-) og så regner man jo med at de som har noget med it at gøre forstår lidt engelsk.. Jeg håber at den diskussion er færdig.
Okay, nu synes jeg måske nok denne tråd er kommet lidt ud på et sidespor!
Skulle vi ikke få lukket spørgsmålet og uddelt nogle points tak!
/Lasserasch
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.