Avatar billede herberthumlebi Nybegynder
25. december 2005 - 17:59 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Et sprogligt spørgsmål om partitioner

Hvad "siger" man:

Jeg opretter 3 partitioner med fdisk.

Når jeg efterfølgende formaterer C, D & E med FAT32, hedder det så:

"Jeg formaterer partitionerne."

eller

"Jeg formaterer drevene."

eller

"Jeg formaterer drevene (de logiske) på partitionen."

Den sidstnævnte mulighed kan jeg forstå, når man taler om den udvidede partition, som er delt i D og E.

Men hvis det er sådan, hvad hedder det drev, som fylder hele den primære partition - er det også et "logisk drev" eller hedder det noget andet?
Avatar billede bufferzone Praktikant
25. december 2005 - 18:07 #1
DEt kommer helt an på hvem vi taler til. Taler vi til en bruger er det helt lige meget. han forstår det alligevel ikke, og taler du til en derved hvad det handler om er det også lidt ligemeget, han forstår nemlig begge dele.

Hvis vi skal ud i hvad der er korrekt, så er min oppattelse (der altså kun er min og kan  være anderledes hos ændre) så siger man

"Jeg formaterer partitionerne." når disse lige er oprettet og skal formatteres første gant

"Jeg formaterer drevene." ved efterfølgende formateringer.

"Jeg formaterer drevene (de logiske) på partitionen." ville jeg aldrig bruge, hvor skulle de logiske drev ellers være
Avatar billede herberthumlebi Nybegynder
25. december 2005 - 19:03 #2
Det er netop en instruktion til en ven, der skal forstå fdisk - og han må nok kaldes en ret "grøn" bruger, så jeg hælder også mest til den første. Jeg sad bare og læste min egen tekst og kom pludselig i tvivl.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester