jeg har købt et trust SP-6700T højtalersæt som jeg gerne vil have tilsluttet min DVDafspiller.
På højtalersættet er der tre indgange, Front, Rear og Sub/Center.
På DVDafspilleren er der følgende udgange: Audio FL, Audio FR, Video, S-Video, Mix out R, Mix out L, Coaxial, Y, Cb/Pb og Cr/pr.
Manualen til højtlerne beskriver kun tilslutning til en afspiller med: Front L, Front R, Rear R, Rear L, Center/Sub R og Center/sub L udgange. Hvad gør jeg ????
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Dem på dvd'en der hedder Audio FL og FR, er ihvertfald til front-right, og front-left. Video, S-Video, og "Y, Cb/Pb, Cr/pr" er til billedet.
Jeg kan ikke helt regne ud hvad "Mix out R" og "Mix out L" er, men det ser ikke ud til at din dvd'er har en 5.1 decoder, hvilket skal til for at kunne konstruere de fem sourround kanaler, ud fra et stereo-signal/eller eller fra en 5.1 lyd på en dvd.
Afspilleren skal, så vidt jeg husker, understøtte et 5.1 lydkanalssytem som h13 nævner. Hvis ikke din afspiller har det, er det bare fem højtalere der spiller lyd, og du mister dermed den fede "sorround oplevelse" som er extra fed ved film osv. Det samme gælder computere, man skal eje et 5.1 baseret lydkort for at kunne udnytte fx "dolby Digital" optimalt!
Mix out R + Mix out L er vist både billede og lyd og bruges vist til at optage fra DVD afspillere til en PC eller en DVD brænder/afspiller. Du skal vis mare have en ledning fra front out R og L til front ind.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.