Avatar billede Wezio Juniormester
28. december 2005 - 20:40 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Opsæt. trådløst internet på Dell Inspiron 510m

Jeg har netop lige fået min nye Netgear router til at virke med det medfølgende USB netværkskort på min Dell Inspiron 4000.

Nu skal jeg så have sat min kærestes Dell Inspiron 510m op også og den har indbygget trådløst netværkskort, men hvordan pokker gør jeg??

Der ligger sådan en "Windows-ting" hvor jeg kan søge efter trådløse netværk, men den siger bare:

"Der blev ikke fundet nogen trådløse netværk i nærheden. Kontroller, at knappen til trådløs kommunikation er slået til på computeren (Hvilken knap????). Klik op opdater netværksliste for at se en opdateret lise."


Jeg har ikke skjult mit SSID eller krypteret mit netværk, så det burde da være til? Jeg har også slået WEP fra, så jeg kører uden det lige for tiden..


Jeg kunne godt bruge lidt hjælp :-)
Avatar billede ierikk Nybegynder
28. december 2005 - 21:50 #1
prøv reparer
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
28. december 2005 - 21:56 #2
Knappen skulle gerne være på Dell computeren. Mange nye maskiner har en knap hvor man slår det trådløse netkort til og fra. Det er af strømbesparende hensyn.

Prøv lige at kigge de forskellige knapper på Dell'en igennem. Gå evt også ind i bios på Dell'en for at se om det trådløse netkort er slået fra her.
Avatar billede Wezio Juniormester
28. december 2005 - 22:30 #3
Har prøvet reparer, det hjælper ikke!

Der er ikke umiddelbart nogle knapper på den og det ser ud til at den er slået til i BIOS. Jeg bruger noget der hedder Intel(R) PROSet til at konfigurerer netkortet i maskinen, det fulgte med den!

Men jeg kan ikke helt finde ud af at søge efter netværket og sætte det op.. nogle der kender til programmet??
Avatar billede Wezio Juniormester
28. december 2005 - 22:53 #4
I det der IntelPROSet finder den mit netværk, men når jeg markere det på listen og trykker Tilslut sker der ikke noget!

Jeg har slået alt sikkerhed fra, så det skulle være ret tilgængeligt...
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
28. december 2005 - 23:05 #5
Prøv at kigge på dit tastatur. På min Dell D600 kan jeg slå wireless til og fra ved at trykke fn+F2
Der er et blåt symbol på f2 tasten der ligner et radiomast med radiobølger.
Avatar billede Wezio Juniormester
28. december 2005 - 23:09 #6
tonnybrandt>>> Sådan en tast har jeg også, men den er sat til... :)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
28. december 2005 - 23:11 #7
Så prøv at klikke start | indstillinger | netværksforbindelser
Højreklik den trådløse forbindelse og vælg egenskaber.

På fanebladet Trådløse netværk er der en checkboks hvor du kan bestemme om det er windows eller Intel Proset, der skal forbinde til netværket. Prøv at sætte den til windows og se om den så ikke kommer op med en meddelelse om at der er fundet et trådløst netværk.

Sker dette ikke, synes jeg du skal geninstallere driveren til det trådløse netkort.
Avatar billede Wezio Juniormester
28. december 2005 - 23:27 #8
tonnybrandt>> Så kommer den der Windows-søge-ting op, hvor den finder mit netværk på et par andre. Her dobbeltklikker jeg så på mit netværk, hvor efter den kommer op med en boks med en loadbar hvor den skriver at den forsøger at tilslutte sig routeren.. efter lidt tid lukker boksen ned igen og ingen ting sker :(
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
29. december 2005 - 00:14 #9
Stadig, så synes jeg du skal prøve at downloade og installere driveren igen. Der må være noget galt med den for den skal komme ud og sige et eller andet.

Det gør min med forskellige fejlmeddelelser alt efter om jeg bruger windows eller Proset til at styre det trådløse netkort. Men det afgørende er at der KOMMER en fejlmeddelelse. Det gør der ikke ved din.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
29. december 2005 - 00:18 #10
Dette skulle vist være download siden for den pgl maskine:
http://support.dell.com/support/downloads/devices.aspx?c=us&cs=04&l=en&s=bsd&SystemID=INS_PNT_PM_510M&os=WW1&osl=EN#

Du skal ind under network drivers og finde det helt korrekte netkort. Der er flere Intel modeller at vælge imellem
Avatar billede james_t_dk Juniormester
29. december 2005 - 09:47 #11
serverman, hvilken sikkerhed køre du på dit netværk?
Avatar billede Wezio Juniormester
29. december 2005 - 19:35 #12
james_t_dk>>> Jeg kører indtil videre ikke med nogen sikkerhed.. hverken WEP eller WPA eller MAC-filtrering... Og SSID broadcast er sat til!

Så det skulle vel være til??


Ellers må jeg lige prøve at installere mit netkort igen, som tonnybrandt foreslog.. Jeg ser ikke rigtig nogen andre udveje!


Der findes ikke nogen vejledninger på nettet til opsætning af trådløst netværk på en PC´er med Intel PROSet? Bare for at være 100% at jeg ikke gør et eller andet forkert??
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
29. december 2005 - 19:44 #13
Her en vejledning, men det skal bare virke med det samme. Jeg havde aldrig prøvet et sådant nekort da jeg fik min nye bærbare og var på det trådløse netværk straks efter jeg havde installeret driveren. http://support.intel.com/support/wireless/wlan/pro2915abg/userguide90/
Avatar billede james_t_dk Juniormester
31. december 2005 - 11:27 #14
serverman>> Kan du se dit netværk på den besværlige maskine, med www.stumbler.net

Er netkortet aktiveret? Nogle bærbare slukker automatisk for netkortet når de slukkes, og netkortet skal så "tændes" igen hver gang maskinen startes.
Avatar billede Wezio Juniormester
29. januar 2006 - 17:57 #15
Tusinde tak for hjælpen... det kører :-) Spørg mig ikke hvordan, men af og til skal man da være lidt heldig når man fedter rundt med det! Hehe!

Alle Jer der har været med her, kan I ikke oprette nogle svar, så I kan få lidt for ulejligheden??
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
29. januar 2006 - 18:29 #16
Ok, godt du fik det til at virke. Her er ihvertfald mit svar *s*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester