Er det undertekster du selv har lavet eller undertekster der allerede findes?
Det program du bruger til at "author" DVD'en burde som regel kunne tilføje undertekst-filer. Dvs. undertekster er som regel en separat fil, som skal "tilføjes" før brænding.
jeg har en film som var avi fil som jeg så lavede om til dvd fil derefter satte jeg undertekst filen på inde i DVD lab pro og så har jg prøvet at brænde den ud i nero men der kommer underteksterne ikke med???..hvad skal jeg gøre ?
Undertekster vises sjældent automatisk. Har du husket at slå undertekster til på din afspiller?
DVDlab Pro har jeg ikke personlig erfaring med. Men husk at undertekstformatet skal være kompatibelt med det program du arbejder med, og der kan være andre forhold man skal tage højde for. Sådanne forhold fremgår formentlig af DVDlab's manual.
Hvornår kan du se underteksterne - før eller efter du har lavet selve DVD'en?
Når du siger at de ikke er der, skal det forstås sådan, at du har slået underteksterne til (i afspilleren) men de stadig ikke vises? Det er som sagt ikke nok at de er brændt sammen med DVD'en, da man ved DVD'er jo kan tænde/slukke for visning af undertekster...
jeg har filmen på min pc hvor jeg så har sat undertekster på i dvdlab pro , og ja de er sat til i afspilleren. Det eneste sted jeg kan se underteksterne er når den ligger som en fil på min pc..
Ok... hvilket format er underteksterne i? Har du undersøgt om DVDlab Pro understøtter dette format? Så vidt jeg ved skal formatet være et af de flg.: SUB, SRT, SSA, SON, SST.
Derudover kan jeg kun anbefale at læse programmets manual, for at se om der er noget i din fremgangsmåde, som er forkert.
jeg har prøvet de der guides , og har os få lavet det til dvd format og har fået sat undertekster på med dvdlab pro men det er når jeg brænder den ud så kommer de åbenbart ikke med.. :S
Du brænde filerne fra video_ts mappen. Det er godt nok et stykke tid siden jeg har brugt nero til at brænde film med. Jeg bruger DVD-CLONER 2.62. Der ved jeg at det fungerer.
Så vidt jeg ved, skal der både være en AUDIO_TS mappe, og en VIDEO_TS, men AUDIO_TS skal være tom hvis det er en alm. film DVD.
Jeg har selv brugt DVDauthorGUI (http://www.videohelp.com/~liquid217/dvdauthorgui.pl) til at lave en DVD med undertekster og flere lydspor. Programmet kræver at man splitter video filen op i m2v og mp2 (hhv. MPEG2 video og lyd), men er ellers let at bruge. Det kan også lave en ISO (image/billedfil), så du kan afprøve DVD'en (fx gennem elby Virtual CloneDrive) på din computer før du brænder DVD'en.
forstår ikke helt. har delt filmen op i 2 dele og så samlet dem igen hvor underteksterne kom med i så lyd video og undertekst er i samme fil, burde det så ikke bare være lige til at brænde den ene fil ..altså selve filmen ?
Hmm... Når du siger at lyd, video og undertekst er i samme fil, hvilken filtype mener du så? En VOB, BUP, eller måske image/billedfil (såsom ISO)?
Hvis du skal brænde en standard DVD som skal kunne afspilles i enhver DVD-afspiller, skal der som regel være både en VIDEO_TS og en AUDIO_TS mappe, hvor VIDEO mappen indeholder BUP og VOB filer. For at svare på dit spørgsmål, det er kun nok med én fil, hvis det 1) er et image som du brænder ud fra, eller 2) er en data-dvd (ligesom en cd med data på, i dette tilfælde en film).
først havde jeg den ene film uden undertekster, så fandt jeg undertekster lavede det om til en video og lyd og undertekst filer, også har jeg åbenbart sat undertekst på den fil som jeg havde aller først nemlig avi filen og det er stadig en avi fil hvor underteksterne bare er kommet på ???
Så underteksterne er en del af selve AVI-filen nu?
Man skal som regel tilføje underteksterne i sit DVD-authoring program. Afhængig af hvilket program du bruger til at sætte DVD'en sammen, skal du enten blot tilføje AVI-filen og underteksterne (separat), ELLER tilføje videospor (m2v), lydspor og undertekster separat (inde i DVD-progammet)...
okay har prøvet det med at sætte dem sammen og det er de faktisk nu i em avi fil ja.. ? og har også lydspor og alt det der i en? men når den brændes ud er underteksterne ikke med?
Ok... hvis det ikke virker når du 1) i et DVD-authoring program 2) tilføjer video/lyd,3) og undertekster i et understøttet format (separat i selve programmet), 4) får lavet en AUDIO_TS og VIDEO_TS mappe, som du 5) brænder til en DVD, så ved jeg desværre ikke hvor problemet kan ligge! :-(
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.