Avatar billede uffesteenberg Novice
03. januar 2006 - 22:22 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

DVD-optager og DivX-filer mm?

Skal snart have fat i en DVD-optager med harddisk... måske en af LG's..

I hvert fald skal den kunne spille DivX-filer (og XviD) for dem har jeg en del af på PC'en..

De fleste der kan spille DivX er påskrevet, at de kan spille DivX 3, 4 og 5...

Hvad er det nu for et lille program man kan bruge til at se præcis hvilket video-codec ens video-filer er lavet med? Mner jeg fandt det her på Eksperten engang, men kan ikke lige finde tilbage

Hvad er den seneste udgave af DivX? Hvor tit kommer der nye? Og hvad gør jeg hvis jeg får en DivX-fil der er nyere end 5 og DVD-afspilleren ikke kan klare den? Kan man bare kode den om til en tidl udgave af DivX eller mister den alt for meget kvalitet ved det?

Og hvad med XviD..er der også flere versioner? I butikkerne kan jeg ikke se andet end at DVD-afspilleren kan spille XviD (ikke noget med versioner som med DivX)..
Avatar billede boxer Praktikant
03. januar 2006 - 22:48 #1
Mon ikke det er Gspot:
http://www.headbands.com/gspot/
Avatar billede boxer Praktikant
03. januar 2006 - 22:52 #2
xvid findes kun i første version:
http://www.xvid.org/

Nyeste Divx codec er 6.1:
http://www.divx.com/divx/play/
Avatar billede donby Nybegynder
03. januar 2006 - 22:55 #3
det lyder som om du skal have en maskine fra kiss, de kan virkelig nogen trix

http://www.kiss-technology.com/?p=dp508&v=company
Avatar billede uffesteenberg Novice
05. januar 2006 - 17:33 #4
anonym, lægger du et svar?
Avatar billede boxer Praktikant
05. januar 2006 - 17:51 #5
Gerne :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester