Avatar billede mikkel. Nybegynder
07. januar 2006 - 12:18 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Dockingstation/portbar til ASUS laptop!

Hey alle eksperter. Jeg har tænkt mig at skille mig af med min gamle larmende stationære pc, da den faktisk kun står og fylder og bruger strøm. I stedet ville jeg benytte mig lidt mere af min nye laptop - http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=160726#
Jeg bruger den til at spille en smule cs, men ellers bare til surfing og skolearbejde, så ideen var at beholde min gamle skærm, keyboard og mus og så købe mig en dockingstation og tilslutte den til, når jeg var hjemme. Mit spørgsmål er så, hvilken dockingstation/portbar jeg skal vælge???? Den skal ikke koste langt over 1000kr og den skal passe til min laptop... dette er de eneste krav. Håber nogen kan hjælpe her?
Avatar billede madah Nybegynder
07. januar 2006 - 12:52 #1
Så bliver det jo den her som passer til. http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=68932
Avatar billede mikkel. Nybegynder
07. januar 2006 - 13:16 #2
Ja den har jeg også kigget på. Ville bare lige høre om der var andre der kunne tilsluttes min com, eller om det kun er den fra asus? Udover det aner jeg intet om en portbar så jeg ville gerne vide hvad forskellen på den og en dockingstation er... Kan man tænde laptoppen direkte fra portbaren? Kan man tilslutte printer, skærm, keyboard, usb2.0 og andet?

Ville være fedt med nogle informationer inden jeg køber mig en.
Avatar billede madah Nybegynder
07. januar 2006 - 15:40 #3
Den portbar fra Asus er udstyret med en VGA port til en skærm, 4 USB porte til tastatur/mus osv, en parellel port til printer samt et netværksstik. Så det er derfor bare en dockingstation, som håndterer ledningerne fra de andre enheder. Den bliver så tilsluttet gennem det 68 polede stik i bagenden af den bærbare.
En dockingstation vil som regel være en, hvor stikket i den bærbare sidder i bunden og bliver klikket ned i, og som er tilsluttet sin egen strømforsyning der lader den bærbare. På denne Portbar skal du stadig have din normale strømforsyning tilsluttet den bærbare.
Ellers er der nu ingen forskel. Nogle dockingstationer kan dog understøtte et PCI kort.
Men du har vist ikke så mange andre muligheder end den her til din bærbare, medmindre der er lavet nogle fra andre producenter, der lige passer til Asus. Alle producenterne har som regel deres eget format til de dockingstationer.
Så det er bare for at få en nem måde at tilsluttet alt dit udstyr og så bare bruge den bærbare som PC'en.
Avatar billede mikkel. Nybegynder
07. januar 2006 - 17:41 #4
Hmm det lyder nu meget godt. Det ville være smart hvis man kunne sætte strøm til den også. Ved du om den dockingstation har usb 2.0 ? Det har min bærbare og det skal jeg helst bruge til min eksterne harddisk.
Avatar billede johnstigers Seniormester
07. januar 2006 - 17:42 #5
Nope - der findes ikke andre til din bærbare.
Avatar billede mikkel. Nybegynder
07. januar 2006 - 17:46 #6
Ok jamen så må det jo blive den... den er vel også fin nok.
Avatar billede madah Nybegynder
07. januar 2006 - 19:48 #7
Jo det skulle være USB2. Det er selve den bærbares USB stik for bare er forlænget ud, så den har samme hastighed som den bærbares egne.

Tak for point.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester