Af en eller anden grund har "man" besluttet, at handlet i en FLVplayback seekbar lige skal hoppe 3 pixels, når man klikker på den. Dette er frygtelig irriterende for mit layout, fordi min grafiker gerne vil have handlet inde seekbaren i stedet for enden under.
Jeg kan desværre heller ikke brueg custom UI seekbaren, da jeg er afhænging af, at den skal kunne scale fuldstændig frit, og det kan custom UI seekbaren ikke.
Jeg er derfor ude efter at modificere standardbehaviour, når man klikker på handlet.
Har fundet en udokumenteret klasse, der hedder UIManager, der tager min FLVPlayback som parameter, og derefter kan man modificere standard behaviour. Men hvordan? Har fundet 2 instance-metoder, der hedder startHandleDrag & stopHandleDrag, men de er desværre private :(
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Fik løst den nogenlunde, men ikke kønt. Det blev nødvendigt at override et par default behaviours i UIManageren (den der udokumenterede klasse) som nedenfor
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.