Avatar billede jriff Nybegynder
12. januar 2006 - 11:04 Der er 18 kommentarer

Flashplayer i browser

Hej Alle!

Jeg har lavet nogle videoklip som er konverteret fra avi til swf. Det fungerer fint og godt og kan afspilles i Internet Explorer ved at kalde IE med swf-filen som parameter. Nu vil jeg dog gerne lægge disse swf-filer på min hjemmeside og vise dem med noget Play/Pause og timesearch i bunden. Hvordan kan man gøre det? Det skal gerne fungere så det streames - altså at afspilningen starter med det samme.

- jacob
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2006 - 12:54 #1
http://www.backside.dk/e/flash_control.htm

Noget i den stil?
Du kan så selv lege videre med det.
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2006 - 13:03 #2
Når du nu selv laver de flash filer, kan du så ikke bare lave din egen personlige play control?
Avatar billede jriff Nybegynder
12. januar 2006 - 14:43 #3
Jeg laver ikke swf-filerne selv - det har jeg en converter til. Jeg har ikke noget software til at redigere flash-filer, desværre. Jeg skal bare bruge noget der "pakker min swf-fil ind" og giver mulighed for at starte, pause og spole. Det kan den der kanin-ting vist ikke?
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2006 - 14:53 #4
Naa, kan godt være at drag funktionen bliver lidt problematisk med JS.
Men hvem ved, måske.....

Btv., det er et marsvin.  ;)
Avatar billede jriff Nybegynder
12. januar 2006 - 15:05 #5
De har noget her: http://www.comon.dk/index.php/news/video/id=24958 Det er sådan noget jeg tænkte på. Kan du se hvordan det er lavet? I HTML'en står:

<OBJECT classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000"
codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,0,0"
WIDTH="420" HEIGHT="355" id="player" ALIGN="">
<PARAM NAME=movie VALUE="/videos/player.swf?swffile=/videos/2006/01/bjarne.swf"> <PARAM NAME=quality VALUE=high> <EMBED src="/videos/player.swf?swffile=/videos/2006/01/bjarne.swf" quality=high  WIDTH="420" HEIGHT="360" NAME="player" ALIGN=""
TYPE="application/x-shockwave-flash" PLUGINSPAGE="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></EMBED>
</OBJECT>
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2006 - 15:46 #6
Jeg ser lige om ikke jeg kan lave en swf der loader en ekstern fil.
Vender tilbage hvis ikke du har fået løst det til den tid.
Avatar billede jriff Nybegynder
12. januar 2006 - 15:55 #7
Det ville da være helt fantastisk - meget pænt af dig!! Jeg tror ikke der er andre der kommer med forslag, så det kan godt blive relevant :-)
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2006 - 16:16 #8
Hvordan ligger du dine film?
Ved ikke helt hvordan jeg skal hente indhold som jeg endnu ikke kender stien til eller navnet på.
Men hvis hver fil ligger i sin egen folder kan de hedde det samme og loades af playeren.
Folder1>> player.swf og movie.swf
Folder2>> player.swf og movie.swf
.....
osv.
player.swf er samme fil i alle foldere, movie.swf er forskellige fra folder til folder.

Er det til at fatte hvad jeg mener?  ;)
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2006 - 16:33 #9
http://www.backside.dk/e/video_player.html

Den skal selvfølgelig lige justeres til movie størrelsen.
Avatar billede jriff Nybegynder
13. januar 2006 - 09:10 #10
Den ser HELT perfekt ud! Hvor er det bare godt! Hvor kan jeg hente de filer jeg skal bruge på min egen server?
Avatar billede _k Nybegynder
13. januar 2006 - 12:28 #11
(hvis det er video du konverterer, så burde du måske konvertere til flv i stedet og afvikle videoen igennem FLVplayer komponenten. Flv står for "Flash Video" og er Flash's pendent til avi)
Avatar billede backside Nybegynder
13. januar 2006 - 12:32 #12
Jeg justere lidt på den og smider en zip op senere. Hvilken størrelse laver du videoerne i?
Avatar billede jriff Nybegynder
13. januar 2006 - 13:22 #13
1024x768 - det er fuldskærm...
Avatar billede backside Nybegynder
14. januar 2006 - 00:41 #14
Det giver lidt problemer at lave det så det passer, det kommer til at ligne lort uanset hvad jeg gør. Men jeg prøver videre.
Avatar billede _k Nybegynder
14. januar 2006 - 01:00 #15
(om sagt er flv ikke noget dårligt bud ;o)
Avatar billede jriff Nybegynder
16. januar 2006 - 17:36 #16
_k > FLV ville også være fint, men jeg vil meget gerne slippe for at installere noget på klienterne.

backside > hvordan ser det ud? Har du haft tid til at kigge på det?
Avatar billede _k Nybegynder
16. januar 2006 - 21:23 #17
Du behøver ikke installere noget som helst på klienterne! Flv er 100% Flash-kompatibelt, så hele afviklingen ligger i Flash-playeren. Macromedia selv hævder at det efterhånden er en mere stabil måde at afvikle video på end både Realplayer og Quicktime. Efter selv at have kigget på det, er jeg tilbøjelig til at give dem ret - du slipper både for evindelige download af opdaterede playere og manglende codeks - og så er penetration af Flashplayeren jo noget højere end hos nogen af komkurrenterne ;o)

Og så lige en personlig kommentar: afvikling af video igennem swf'er blev forældet efter udgivelsen af Flash MX. Det er et velkendt fænomen at du oplever mange bugs, f.eks. forskydelse af lyd og billede, når du bruger denne metode.
...men: whatever works ;o)
Avatar billede backside Nybegynder
17. januar 2006 - 18:58 #18
Har ikke fået set mere på det.
Har haft et seriøst nedbrud på maskineriet, kæmper stadig med det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester