16. januar 2006 - 20:57Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Photoshop CS og Samsung 913N
Jeg har lige fået en ny skærm, en Samsung 913N og jeg har et problem. Alle grå farver i Photoshop ser brune ud på den her skærm og jeg ved det kan ordnes inde i Color settings eller noget et sted jeg ved bare ikke lige hvordan så jeg håber der er nogen her der ved hvordan jeg løser problemet.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det er faktisk ikke så tosset at de grå farver ser brune ud. Jeg har ofte været med til at kalibrere en skærm til at svare til et færdigt trykresultat. Det er altid et kompromis, men oftest bliver resultatet en temmlig varm gamma indstilling, der resulterer i en brunlig tone i det grå. Til gengæld får man så det mest troværdige resultat omkring "rigtige" farver.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.