Avatar billede uffesteenberg Novice
20. januar 2006 - 12:55 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

LG- eller Philips-optager?

Har efterhånden fået min jagt på min første DVD/HD-recorder indskrænket til en af disse to

LG RH 7500 (kr. 2999 i El-Giganten) eller Philips DVDR 3300H (kr. 2699 i El-Giganten)

Jeg hælder en lille smule til LG'en pga. DivX-kompabilitet og at blæseren sidder udenpå (men mener heller ikke Philipsen støjer)..

Hvilken én ville i anbefale - og hvorfor (hvis vi ser bort fra DivX)??

Jeg er ikke en ørn til de meget tekniske detaljer, men vil selvfølgelig gerne have den bedste mht. kvalitet, muligheder, brugervenlighed osv. Og så må den selvfølgelig også gerne kunne bruges når jeg engang får fladskærm osv..



Her er specifikationerne:

LG:http://nordic.lge.com/sv/prodmodeldetail.do?actType=searc h&page=1&modelCategoryId=0305&categoryId=0305&am p;am p;parentId=03&modelCodeDisplay=RH7500&unit=NOTHING&a mp;a mp;model=Select+a+model

Philips:http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/catalog.jsp?fhquery=fh_secondid%3Ddvdr3300h_02_dk_consumer%26fh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Fda_DK%2Fcategories%3Ccatalog_dk_consumer%2Fcategories%3Chome_audio_video_gr_dk_consumer%2Fcategories%3Cdvd_players_recorders_ca_dk_consumer%26&productId=DVDR3300H_02_DK_CONSUMER&activeCategory=HOME_AUDIO_VIDEO_GR_DK_CONSUMER&fredhopperpage=detail.jsp&language=da&country=DK&catalogType=CONSUMER&proxybuster=WUWY0WMZZAM2ZJ0RMRESHP3HKFSEKI5P
Avatar billede lonepeter Novice
20. januar 2006 - 18:06 #2
Vi har en Philips DVDR-3300H, og er godt tilfreds med den. Vi har ellers haft den tvivlsomme fornøjelse af at have haft flere dvd-optagere som har været defekte, specielt Philips DVDR-610 har vi haft nogle stykker af og det er simpelthen noget værre bras.

Nå men for at vende tilbage til sagens kerne, vi har nu en DVDR3300H og den virker fint, den kan optage i mange forskellige kvaliteter, vælger man en kvalitet som er så god at man ikke umidlbart lægger mærke til at det ikke er en live udsendelse så kan der være omkring 20 timer på harddisken. Iøvrigt så er dvd-brænderen multiformat sådan at den kan skrive på både + og - skiver, hvilket jo er ganske smart.

Maskinen er meget lydsvag efter min mening, så støjniveauet skal efter min mening ikek være en årsag til at vælge en anden maskine.

Hvis der er noget specielt du vil vide om den så må du skrive, så skal jeg forsøgte at svare...
Avatar billede uffesteenberg Novice
07. marts 2006 - 12:07 #3
Tak for indlægget lonepeter... det endte med LG'en (dog en såkaldt klon "Ino 3"), der fungerer perfekt ;-)

Læg et svar og jeg sender point afsted..
Avatar billede lonepeter Novice
07. marts 2006 - 14:07 #4
Du får lige et svar, og tillykke med maskinen... :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester